WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Aktywność fizyczna wiąże się z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci

Międzynarodowy zespół naukowców znalazł właśnie dowody na to, że aktywność fizyczna wiąże się z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Dotyczy to osób w średnim i starszym wieku.

W badaniach wykorzystano akcelerometry do obiektywnego śledzenia pomiaru codziennej aktywności. Obejmowała ona chodzenie czy lekkie zadania typu gotowanie, czy mycie naczyń. Także sprawdzali oni umiarkowaną aktywność – obejmuje ona wszystko co zaburza oddech, czyli np. bieg. Łącznie w badaniach wzięły udział 36383 dorosłe osoby, które śledzono średnio przez 5,8 lat.

Czytaj też:  Modele komputerowe pomagają wyjaśnić zachowanie magmy głęboko pod powierzchnią

Podczas obserwacji zmarło 2149 uczestników. Pozwoliło to naukowcom na przeprowadzenie odpowiedniej statystyki. Okazało się, że wyniki jasno mówią, iż aktywność fizyczna powoduje mniejszą szansę na przedwczesną śmierć.

Zgony mocno spadają, gdy lekka w ciągu dnia wynosu około 5 godzin lub gdy umiarkowana wynosi około 24 minut. Wtedy ryzyko przedwczesnej śmierci zmniejsza się o połowę. Ze względu na wielkość badania wyniki można uznać za wiarygodne. Jeśli więc chcecie byc zdrowi to powinniście ćwiczyć – dzięki temu będziecie dłużej żyli.

Czytaj też: Huragany powodują ewolucję bardziej agresywnych pająków

Źródło: Medicalxpress