WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Modele komputerowe pomagają wyjaśnić zachowanie magmy głęboko pod powierzchnią

Nowe badanie ujawnia, dlaczego komory magmowe, które wpływają na występowanie erupcji wulkanicznych, zwykle występują na bardzo wąskim zakresie głębokości. Odkrycia mogą pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu procesów wulkanicznych zachodzących na całym świecie. 

W badaniach wykorzystano modele komputerowe, które oddają fizykę ewolucji komór magmowych. Modele pokazały, że dwa czynniki – zdolność pary wodnej do wydostawania się z magmy i zdolność skorupy do rozszerzania się – są kluczowymi czynnikami ograniczającymi głębokość, na której znajdują się zbiorniki. Wynosi ona od 6 do 10 kilometrów.

Czytaj też: Naukowcy są teraz w stanie lepiej przewidywać erupcje wulkaniczne

Ciśnienie na takich głębokościach wynosi od 1,5 do 2,5 kilobara. Symulacje pokazały, że przy ciśnieniu poniżej 1,5 kilobara woda uwięziona w magmie z łatwością tworzy bąbelki, co prowadzi do gwałtownych wybuchów wulkanicznych, które wyrzucają magmę z komory. Przy ciśnieniu większym niż 2,5 kilobara, wysokie temperatury głęboko pod powierzchnią ziemi sprawiają, że skały otaczające komorę stają się miękkie i giętkie, co umożliwia jej rozszerzanie bez erupcji.

Stosunek ilości magmy, która pozostaje w skorupie, do tego, ile trafia na powierzchnię, jest wielką niewiadomą. Magma dostarcza bowiem CO2 i inne gazy do atmosfery, co wpływa na zmiany klimatu. Dlatego ważne jest zrozumienie, jak wygląda jej krążenie pod powierzchnią naszej planety.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Naukowcy odkryli sieć wulkanów sprzed około 180 mln lat