Reklama
aplikuj.pl

Alkohol zwiększa ryzyko raka piersi

Alkohol, rak piersi Alkohol, alkohol rak, wpływ alkoholu, choroby Alkohol, negatywny wpływ Alkoholu, nowotwór Alkohol, kobiety Alkohol

Od dłuższego czasu wiadomo, że alkohol zwiększa ryzyko raka piersi u kobiet. Okazuje się jednak, że bardzo dużo osób nie zdaje sobie z tego sprawy.

Najnowsze badanie na ten temat zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Badacze przeanalizowali informacje pobrane od 205 kobiet, które przechodziły badania przesiewowe w kierunku tego nowotworu. Około połowa kobiet za czynnik ryzyka wystąpienia raka piersi wskazała palenie. 30% powiedziało o otyłości a jedynie 20% wspomniało alkohol.

Czytaj też: Psy wykształciły „smutne oczy” aby wpływać na ludzi

Nawet wśród pracowników służby zdrowia panuje spora niewiedza. Wśród 33 przebadanych osób jedynie 49% wskazało alkohol za jeden z czynników raka piersi.

Kolejne badanie przeprowadzono w USA w 2017 roku. Wykazało ono, że aż 70% amerykanów nie wiem, że alkohol jest czynnikiem ryzyka raka piersi.

Ogólne szacunki mówią o tym, że alkohol odpowiada za od 5% do 11% wszystkich przypadków tej choroby. Picie jednej butelki wina tygodniowo jest równoznaczne wypaleniu 10 papierosów tygodniowo. Warto zdawać sobie z tego sprawę i unikać używek. Wiele krajów powinno także zastanowić się nad kampaniami, które uświadomią społeczeństwo odnośnie tego typu szkodliwości alkoholu.

Czytaj też: Raport ONZ przewiduje spowolnienia wzrostu ludności na Ziemi

Źródło: Livescience