Raport ONZ przewiduje spowolnienia wzrostu ludności na Ziemi

ONZ, raport ONZ, ludność, ludzie na ziemi, ilość ludzi na ziemi, ludzie ONZ, raport ONZ ludność, zaludnienie ziemi

Najnowszy raport opublikowany przez ONZ skupia się na ludności Ziemi. Przewiduje on, że do końca wieku na naszej planecie będzie mieszkało 10,9 miliarda osób. Większość z nich będzie pochodziła z Afryki Subsaharyjskiej. 

Podstawą szacunków ONZ jest obserwacja globalnych spadków wskaźników posiadania dzieci. Na początku XX wieku wynosiły one sześć urodzeń na kobietę. Do 1990 roku wskaźnik spadł do 3,2 a najnowszy raport mówi o 2,5 urodzeń na kobietę. Wskaźnik będzie ciągle spadać. W 2050 roku wyniesie on 2,2 a w 2100 roku 1,9.

Czytaj też: Zmiany klimatu mogą zwiększyć populację kałamarnic

Oczywiście jest to średnia, bowiem aż 90 krajów ma liczbę urodzeń mniejsza niż poziom zastępowalności, czyli mniej niż dwa urodzenia na kobietę. Z drugiej strony w Afryce Subsaharyjskiej wynosi on 4,6.

Nowe szacunki są więc mniejsze od poprzednich. Tamte mówiły nawet o 15 miliardach ludzi do końca wieku. Raport mówi też, że polityka globalna powinna skupić się na tych zmianach. Niektóre kraje kilkukrotnie zwiększą swoją populację i z pewnością będą potrzebowały sporej pomocy. Podobnie zresztą jak kraje, w których populacja znacznie spadnie.

Czytaj też: Nowy algorytm przesuwa granicę fakenewsów jeszcze dalej

Źródło: Newatlas