Reklama
aplikuj.pl

[AKT. 2] AMD zakazało wejścia ASRockowi na rynek GPU w Europie

A więc to nie wina AMD?

rynek

W branży dzieje się coraz więcej zaskakujących rzeczy. Jednak do oficjalnego zakończenia GeForce Partner Program i zarzutu manipulowania cenami DRAM przez największych producentów doszła teraz wiadomość o prawdopodobnym zablokowaniu kart graficznych ASRocka przed wejściem na europejski rynek.

Sprawa ujrzała światło dzienne przez recenzję jednego z modeli Phantom Gaming w serwisie Tom’s Hardware. Po jej opublikowaniu marketingowiec ASRocka skontaktował się z niemiecką redakcją, aby ustalić, w jaki sposób uzyskali egzemplarz testowy RX 580. Wszystko przez to, że AMD nie udzieliło pozwolenia na wejście produktów nowego gracza na rynek GPU w Europie. Jak możemy przeczytać w rozmowie z menadżerem do spraw sprzedaży:

Problemem jest to, że AMD nie pozwoliło na sprzedaż (kart graficznych ASRocka) w Europie. To wielka szkoda. 

Za tą decyzją stoją najprawdopodobniej inni producenci, którzy obawiali się konkurencji i poprosili AMD o reakcje. Nic w tym dziwnego, bo takie restrykcje są całkiem popularne (patrz seria Colorful) i mają na celu ograniczenie ilości dostawców autorskich modeli. Zdecydowanie nie jest to jedna z najlepszych decyzji, ponieważ na firmę spadnie teraz fala hejtu przez ostatnio ogłoszoną inicjatywę „wolności wyboru” i zakończenie tego, z czym miała walczyć, czyli GeForce Partner Program.


Aktualizacja


ASRock będzie w stanie sprzedawać swoje karty graficzne wyłącznie na terenie Ameryki Południowej oraz krajów APEC z wyłączeniem Chin, Hong Kongu oraz Tajwanu. Tak, tajwańska firma nie będzie mogła handlować produktami we własnym kraju, ale w Kanadzie, USA, czy Australii już tak.


Aktualizacja 2


W oficjalnym ogłoszeniu ASRock stwierdził, że to nie AMD było powodem takich decyzji, a pobudki biznesowe. W przyszłości jednak sprzedaż może trafić też do innych regionów.

Źródło: videocardz.com