WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Amerykańskie mosty zagrożone zmianami klimatu

Jak wskazuje nowe badanie z Colorado State University, zmiany klimatu i globalne ocieplenie nie pozostanie obojętne nawet na amerykańskie mosty. Według raportu obecne temperatury nie stanowią dla tej infrastruktury drogowej problemu, ale to tylko kwestia czasu.

Badanie dotyczyły tylko stalowych mostów, które tylko w USA można liczyć w dziesiątkach tysięcy (jest ich dokładnie 89089). Te składają się z podłużnych belek rozciągających się na dwa filary i do idealnych trudno je zaliczyć. Zwykle cierpią na zanieczyszczenia, które zatykają złącza kompensacyjne, które utrzymują most na stałym poziomie, ponieważ temperatura powoduje rozszerzanie i kurczenie się stali. Dlatego też te mosty wymagają regularnej konserwacji.

Wedle spekulacji z badań w ciągu 21 lat aż 25% mostów zawali się, a liczba ta wzrośnie nawet do 49% w 2080 roku, aby w 2100 roku pozostawić USA z zaledwie kilkoma procentami mostów stalowych. Problem sprowadza się do wspomnianych złącz kompensacyjnych, które w wyniku zatkania uniemożliwiają naturalne rozszerzanie się stali w rosnących temperaturach. Jeśli temperatury będą stale rosły, mosty prawdopodobnie napotkają znacznie większą rozszerzalność cieplną niż planowali ich pierwotni budowniczowie.

Para inżynierów twierdzi, że to przepis na katastrofę. Jak mówi jeden z badaczy:

My, inżynierowie, musimy zacząć wykraczać poza to, czego początkowo nauczono nas, jak analizować systemy i zacząć zastanawiać się, co zmiany klimatu zrobią, aby zrozumieć nasze zachowanie na poziomie komponentów i wydajności na poziomie systemu.

ŹRÓDŁO: Popular Mechanics