WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Na Marsie spotkało się kilka urządzeń należących do NASA

NASA ma całą masę sprzętu na Czerwonej Planecie oraz wokół niej. Czasami wszystkie te urządzenie dostrzegają siebie nawzajem, a oto jeden z przykładów takiego przedsięwzięcia. Amerykańska agencja pokazała zarówno lądownik InSight, jak i łazik Curiosity wykonujący swoje zadania dzięki aparatowi Mars Reconnaissance Orbiter oraz HiRISE.

Widoczne fotografie przedstawiają swoje unikalne historie. Widzimy lądownik InSight, znajdujący się w półkolu ciemnego pyłu, który ruszył do działania, gdy statek kosmiczny wylądował na Czerwonej Planecie.

Jest jeszcze łazik Curiosity, który jest niezwykle mobilny. Przebył on już sporą odległość od czasu lądowania na Marsie, a obecnie bada górzysty region położony wewnątrz kolosalnego krateru uderzeniowego. Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć zdjęcia łazika w dwóch różnych miejscach, z których jedno zostało uchwycone podczas poprzedniego przejazdu w pobliżu Mars Reconnaissance Orbiter.

MRO lata nad Marsem od bardzo dawna. Statek kosmiczny został wystrzelony w 2005 roku, a na Marsa przybył w 2006 roku. Jego misja trwała dwa lata, ale ze względu na dużą wytrzymałość sprzętu pozostał na orbicie przez 13 lat. Co więcej, ma wystarczającą ilość paliwa, aby działać kolejnych dziesięć lat.

ŹRÓDŁO: bgr.com