Reklama
aplikuj.pl

Czego dowiedzieliśmy się z analizy pierwszego kompletnego szkieletu dinozaura?

Pierwszy kompletny szkielet dinozaura, jaki kiedykolwiek znaleziono, został nareszcie kompleksowo przebadany. Naukowcy byli również w stanie umieścić jego właściciela na drzewie genealogicznym.

Szkielet tego dinozaura, zwanego Scelidozaurem, został odkryty ponad 160 lat temu na Wybrzeżu Jurajskim, położonym na południowym brzegu Wielkiej Brytanii. Oceniono, że szczątki liczą ok. 193 mln lat. Wtedy też przesłano je do ekspertyzy Richardowi Owenowi z British Museum, który zapisał się w historii paleontologii m.in. za sprawą wymyślenia terminu dinozaur.

Niestety analizy Owena były dość pobieżne, przez co nie wykorzystano potencjału, jaki niewątpliwie skrywało to znalezisko. Dopiero w ostatnich latach do akcji wkroczył dr David Norman z Uniwersytetu Cambridge, który przygotował szczegółowy opis i analizę biologiczną szkieletu Scelidozaura. Jego osiągnięcia zostały opisane na łamach Zoological Journal of the Linnean Society of London.

Czytaj też: Czy dinozaury chorowały na raka? Te szczątki stanowią odpowiedź

Co ciekawe, przez wiele dekad Scelidozaura uważano za wczesnego członka grup, do których należały m.in. słynny stegozaur oraz ankylozaur. Teraz wygląda jednak na to, że opisywany osobnik był przodkiem ankylozaurów. Naukowcy sądzą również, iż to właśnie on wiązał się z ewolucyjnymi narodzinami tzw. dinozaurów ptasiomiednicznych, które pojawiły się w okresie jurajskim.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News