Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie animację, która pokazuje, jak może topnieć Antarktyda

zmiany klimatu

Naukowcy stworzyli poruszającą animację komputerową przedstawiającą Antarktydę, która traci pokrywę lodową na skutek topnienia związanego ze wzrostem temperatur.

Za powstanie materiału odpowiadają przedstawiciele Postdam Institute for Climate Impact Research. Ich zdaniem, im cieplejsza jest Antarktyda, tym szybciej topi się lód i może to prowadzić do znacznego podnoszenia poziomu mórz.

Zespół nie określił skali czasowej dotyczącej opisanych prognoz, ale niektórzy eksperci sugerują, że Antarktyda będzie całkowicie pozbawiona lodu w ciągu najbliższych 150 000 lat, o ile nic się nie zmieni. Naukowcy już wcześniej ostrzegali, że globalny poziom mórz wzrośnie o około 6 metrów, jeśli wysokie temperatury utrzymają się wystarczająco długo i będą o co najmniej 4 stopnie Celsjusza wyższe niż w epoce przedprzemysłowej.

Czytaj też: Zmiany klimatu nie istnieją? Huraganów jest tak wiele, że brakuje dla nich nazw

W przypadku wyższych temperatur wzrost poziomu mórz i oceanów może być jednak zacznie wyższy. Mówi się o wartościach rzędu 12 metrów, co mogłoby doprowadzić do konieczności przesiedlenia milionów ludzi z terenów przybrzeżnych. Autorzy badania twierdzą, że ich dokonania stanowią kolejny sygnał alarmowy podkreślający znaczenie porozumienia paryskiego w kontekście powstrzymania zmian klimatu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News