Reklama
aplikuj.pl

Aplikacja Zaszczepieni pozwoli sprawdzić, czy ktoś się już zaszczepił przeciw COVID-19

apple, fałszywe wiadomości

Aplikacja Zaszczepieni to nowa apka przygotowywania przez Ministerstwo zdrowia, która pozwoli sprawdzić, czy dana osoba jest już zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Aplikacja Zaszczepieni

W poniedziałek, podczas konferencji prasowej Marek Zagórski ogłosił, że Ministerstwo zdrowia pracuje nad specjalną aplikacją, dzięki której sprawdzimy, czy ktoś się już zaszczepił przeciwko koronawirusowi czy też nie. Okazuje się, że ta „przygotowywana” apka jest już w sklepie Google i Apple i nazywa się „Zaszczepieni”.

Czytaj też: Orlen zainwestuje we własne automaty paczkowe
Czytaj też: Obiektyw Google przetłumaczy tekst bez połączenia z siecią
Czytaj też: Bolt Green – im więcej zanieczyszczeń, tym tańszy przejazd

Jak możemy przeczytać na pacjent.gov.pl:

Każdy, kto otrzyma drugą dawkę szczepionki, będzie mógł pobrać na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mObywatel kod QR, w którym zapisana będzie informacja o przebytym szczepieniu. Kod będzie miał datę ważności.
Aplikacja mobilna „Zaszczepieni” umożliwia potwierdzenie, że ktoś, kto pokazuje nam kod QR, jest rzeczywiście zaszczepiony. Aplikacja sprawdza ważność i poprawność kodu QR osoby zaszczepionej. Pokazuje też podstawowe dane o jego właścicielu, w tym imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin. Dzięki temu można sprawdzić, że jest to kod osoby, która go okazuje. Osoba, która pokazuje do skanowania kod QR, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w kodzie.

Obecnie kod potwierdzający przyjęcie dwóch dawek szczepionki pozwala na bezproblemowy wjazd do Polski bez konieczności przebywania na kwarantannie. Co istotne, aplikacja będzie działała offline, więc nie ma konieczności (oprócz aktualizacji) mieć włączonego internetu.