Reklama
aplikuj.pl

Życie niedowidzących osób może ulec poprawie dzięki tego typu rozwiązaniom

Inżynier oprogramowania w Google Research, Chao Chen, wziął sobie za cel wyzwania stojące przed osobami, które mają problemy ze wzrokiem. Naukowiec chce pomóc takim ludziom w rozpoznawaniu produktów w supermarketach.

Chen zauważył bowiem, iż wiele produktów spożywczych ma takie same opakowania. Często okazuje się, że jedyną różnicą między nimi jest tekst i grafika. Członek Google Research ma jednak pomysł na rozwiązanie opisywanego problemu.

Do uzyskania pożądanego efektu wydają się potrzebne dwa elementy: uczenie maszynowe oraz posiadanie smartfona. Te ostatnie są już na tyle zaawansowane i posiadają odpowiednio dużą moc obliczeniową, aby odpowiadały za rozpoznawanie wybranych produktów.

Czytaj też: Sztuczne oko może zapewnić wzrok lepszy od ludzkiego i widzenie w nocy

Jedną z aplikacji stanowiących inspirację dla Chena jest niedawno wydana Lookout. Wykorzystuje ona komputerowy system wizyjny, aby pomóc osobom niewidomym lub niedowidzącym w szybszym i łatwiejszym wykonywaniu codziennych czynności. Wszystko to w oparciu o aparat fotograficzny dostępny w niemal każdym współczesnym telefonie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News