Reklama
aplikuj.pl

To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi

sakkara archeologia

Egipski Ministerstwo Turystyki i Starożytności ogłosiło, że archeolodzy natrafili na szereg kolorowych, zapieczętowanych trumien, które zostały zakopane ponad 2500 lat temu.

Nieco ponad dwa tygodnie temu lokalne władze pochwaliły się znalezieniem 59 zapieczętowanych sarkofagów. W większości z nich, wykopanych na terenie Sakkary, znajdowały się mumie. Ten położony na południe od Kairu obszar być może stanowi miejsce pochówku pierwszego znanego króla Egiptu – Narmera.

Czytaj też: W Egipcie odkryto 59 trumien. Pochodzą sprzed tysięcy lat
Czytaj też: Musk stwierdził, że kosmici wybudowali piramidy. Egipski rząd zareagował na jego wpis
Czytaj też: Egipt został podbity, ale czy na pewno militarnie?

W większości nowo odkrytych obiektów znajdowały się zmumifikowane szczątki, które – jak wynika ze wstępnych badań – należały do księży, wysokich rangą urzędników oraz przedstawicieli elity starożytnego społeczeństwa egipskiego.

Egipskie sarkofagi są w ostatnim czasie znajdowane w hurtowych ilościach

Minister Khaled El-Enany stwierdził, że działania archeologów zaczęły się od ponownego przekopania znanego już terenu. W ten sposób naukowcy odkryli grobowiec szybowy o o głębokości ok. 11 metrów. Wewnątrz znaleźli 13 nienaruszonych trumien. Po kontynuowaniu wykopalisk, archeolodzy znaleźli kolejne – na głębokości niecałych 10 oraz niemal 12 metrów.

Czytaj też: Chcielibyście zwiedzić egipski grobowiec? Nic prostszego!
Czytaj też: Nadejście wiosny zdradziło pewien sekret dotyczący egipskiego sfinksa