WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Arctic i Jupiter Sound odpowiedzią Intela na rynek dedykowanych kart graficznych

Najpierw Intel zaskoczył wszystkich współpracą, jaką nawiązał z AMD, a na dodatek zatrudnieniem Raji Koduriego wprost z działu RTG. Owocem kooperacji były układy Kaby Lake-G łączące w sobie układ graficzny Vega oraz procesor ósmej generacji Intela. Teraz wygląda jednak na to, że takie połączenie jest ”niebieskim” nie w smak.

Ashraf Eassa, redaktor serwisu The Motley udostępnił na swoim Twitterze nazwy nadchodzących GPU Intela – Arctic i Jupiter Sound. Te mają być najprawdopodobniej zamiennikiem dla wspomnianego produktu AMD, który uniezależni giganta z Santa Clara w segmencie wydajnych APU. Przypomnijmy tylko, że zapowiedziane układy Kaby Lake-G oferują wydajność zarezerwowaną dla dedykowanych kart graficznych, więc Intel ma sporo do zrobienia względem poprzedniej serii HD Graphic.

jupiter

Najnowsze przecieki nie były przepełnione informacjami na temat wydajności, czy specyfikacji. Arctic Sound ma być samodzielnym GPU połączonym z procesorem generacji 12 za pomocą mostku EMIB (zupełnie jak w przypadku Kaby Lake-G). Jej następcą będzie Jupiter Sound, o którym wiemy jedynie tyle, że trafi do paczki z CPU 13. generacji. Patrząc na dzisiejszą ofertę Intela (Coffee Lake 8. generacji wpadły na rynek zaledwie cztery miesiące temu) możemy spekulować, że nowe układy graficzne trafią do nas nie wcześniej, niż w 2020 roku.

Źródło: Twitter