Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Arctic Liquid Freezer II 420

test Arctic Liquid Freezer II 420, recenzja Arctic Liquid Freezer II 420, review Arctic Liquid Freezer II 420, opinia Arctic Liquid Freezer II 420

Arctic Liquid Freezer II 420 to jedno z największych AiO na rynku. Czy oznacza to również, że jest to bardzo wydajna konstrukcja?

Akcesoria Arctic Liquid Freezer II 420

AiO otrzymujemy z zestawem montażowym i małą ilością pasty MX-4. Dodane karteczki pozwalają na szybkie znalezienie instrukcji montażu w sieci. Ten jest bardzo prosty i na pewno nie sprawi Wam żadnych problemów.

Czytaj też: Test chłodzenia Deepcool Castle 280RGB
Czytaj też: Test chłodzenia Cooler Master MA620M
Czytaj też: Czy drogie chłodzenie powietrzem poradzi sobie z Intel Core i9-10900K?

Specyfikacja Arctic Liquid Freezer II 420

Arctic Liquid Freezer II 420 to ewolucja wcześniej testowanego przeze mnie modelu 240. Wygląd nie jest więc plus tej konstrukcji. Blokopompka wygląda słabo – głównie przez wentylator. Ale paradoksalnie jest on plusem, bowiem ochładza sekcję zasilania płyty głównej. Często są z nią problemy przy chłodzeniu cieczą, a przy tym modelu otrzymuje ona dodatkowe chłodzenie. Wentylator VRM działa z maksymalną prędkością 3000 RPM i ma on 40 mm.

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61, a zdjęcie wykonałem przy procesorze podkręconym na 5,1 GHz przy obciążeniu Cinebench R20. Temperatury są niskie, co dobrze pokazuje, że wentylator VRM naprawdę się przydaje.

Czytaj też: Test chłodzenia SilverStone AR12-RGB
Czytaj też: Test chłodzenia Arctic Freezer 50
Czytaj też: Test chłodzenia Noctua NH-L12 Ghost S1 Edition

Chłodnica ma rozmiary 458 x 138 x 38 mm. Mieści ona trzy wentylatory 140 mm. W zestawie mamy trzy sztuki Arctic P14 PWM. Ich maksymalna prędkość to 1700 RPM, głośność 0,3 Sone, przepływ powietrza 72,8 CFM a ciśnienie 2,4 mmH2O. Wentylatory wraz z pompką podłączane są jednym złączem 4 pin do płyty głównej.

Węże mają długość 450 mm, średnicę zewnętrzną 12,4 mm i wewnętrzną 6,0 mm. Są one trochę mało elastyczne. Także połączenie z blokopompką jest nieruchome, choć węże podłączane są od góry więc tutaj nie będzie problemów.

Blokopompka ma miedziane wykończenie. O wentylatorze VRM już wcześniej wspomniałem. Pompka pracuje z maksymalną prędkością 2000 RPM – powinno to zapewnić odpowiednią wydajność przy niskim hałasie.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i5 10600K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Z490 Aorus Pro AX
Pamięć RAM
Team Group T-Force Vulcan Z 2x 8 GB 3000 MHz CL16
Dysk
Adata SU800 256 GB M.2
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa
Be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2
Monitor
AOC G2260VWQ6
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy Arctic Liquid Freezer II 420

Zgodnie z oczekiwaniami Arctic Liquid Freezer II 420 wypada świetnie w testach. Jest to zdecydowanie najwydajniejsze chłodzenie w naszym zestawieniu. Na maksymalnych obrotach bez problemu poradził sobie z najmocniej podkręconym procesorem. Na 1200 RPM i 800 RPM wyniki są trochę niższe, ale nadal większe od konkurencji. Nie ma jednak co się dziwić – ogromna chłodnica z trzema wentylatorami 140 mm robi swoje.

AiO świetnie też wypada pod względem kultury pracy. Na maksymalnych obrotach jest głośno, ale już na 1200 RPM można mówić o stosunkowo cichej pracy. Na 800 RPM na pewno nie usłyszycie działania chłodzenia.

Czytaj też: Test chłodzenia SilentiumPC Grandis 3
Czytaj też: Test chłodzenia be quiet! Shadow Rock 3 White
Czytaj też: Test chłodzenia be quiet! Pure Loop 240

Podsumowanie testu Arctic Liquid Freezer II 420

Arctic Liquid Freezer II 420 kosztuje ok. 600 zł. Jeśli macie obudowę, która go pomieści to w ciemno możecie kupować te chłodzenie. Jest ono bardzo wydajne, a przy tym zachowuje dobrą kulturę pracy, w szczególności na niższych obrotach wentylatorów. Jednakże nawet na maksymalnych nie jest aż tak źle, jak mógłbym się spodziewać. Temperatury procesora są świetne i AiO bez problemów radzi sobie z konkurencją nawet na niższych obrotach wentylatorów.

AiO bez problemów poradzi sobie z mocno podkręconym procesorem. Plusem jest też wentylator VRM, który obniży temperaturę sekcji zasilania. Tak naprawdę jedynym większym minusem chłodzenia jest wygląd, który nie każdemu przypadnie do gustu. Tutaj głównie chodzi o blokopompkę, która z wentylatorem VRM nie jest zbyt przyjemny dla oka – przynajmniej moim zdaniem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Arctic ponownie stworzył świetne AiO, które jest dobrze wykonane, wycenione oraz oferuje świetne możliwości przy całkiem niezłej kulturze pracy. Jeśli więc nie szukacie chłodzenia z RGB, a zależy Wam na innych aspektach, to moim zdaniem będzie to jeden z najlepszych wyborów na rynku.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.