Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatora Arctic P14 Slim PWM PST

test Arctic P14 Slim PWM PST, recenzja Arctic P14 Slim PWM PST, opinia Arctic P14 Slim PWM PST

Arctic P14 Slim PWM PST to konstrukcja cieńsza od standardowych wentylatorów. Może się ona przydać przy budowie np. bardzo małego PC. Jaką wydajność zaprezentuje to śmigło?

Wygląd i specyfikacja Arctic P14 Slim PWM PST

Producent do wentylatora dołącza tylko śrubki – niczego więcej w pudełku nie ma.

Arctic P14 Slim PWM PST pracuje z maksymalną prędkością 1800 RPM. Przepływ powietrza wynosi wtedy 52 CFM, ciśnienie 1,55 mmH2O, a głośność 0,3 Sone. Zastosowane łożysko to FDB, a dokładne wymiary wynoszą 140 x 140 x 16 mm. Jest to więc wentylator zdecydowanie cieńszy od typowych rozwiązań. Producent zastosował 7 łopatek, które są zoptymalizowane pod kątem ciśnienia i przepływu powietrza.

Czytaj też: Test wentylatora Cooler Master MasterFan MF120 Halo

Śmigło jest dobrze wykonane, a plusem jest generowanie bardzo małych wibracji, dzięki czemu nie trzeba po bokach stosować antywibracyjnych nakładek. Wentylator ma jeden kabel 4-pin z końcówką męską i żeńską. Tutaj muszę wspomnieć o PST (PWM Sharing Technology), który pozwala na zsynchronizowanie pracy wszystkich wentylatorów. Kolejny plus to pasywne działanie, jeśli sygnał PWM jest poniżej 5%.

test Arctic P14 Slim PWM PST, recenzja Arctic P14 Slim PWM PST, opinia Arctic P14 Slim PWM PST

Wygląd jest zupełnie standardowy i pod tym względem wentylator niczym się nie wyróżnia. Jest on po prostu czarny i to w zasadzie tyle.

Metodologia testów

  1. W testach użyłem anemometru Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierza Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieściłem w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowałem anemometr. Wyniki odczytałem po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbył się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy Arctic P14 Slim PWM PST

Wyniki są niższe niż w przypadku grubszej konkurencji, co akurat było spodziewane. Wyniki nie są jednak złe i taki przepływ powietrza powinien całkowicie wystarczyć do obniżenia temperatur w szczególności, jeśli nie ma miejsca na grubszy model. Warto też zwrócić uwagę na głośność, która jest naprawdę niska. Nawet przy maksymalnych RPM jest on cichszy od konkurencji, a na 1200 RPM tak naprawdę macie zapewnioną ciszę.

Czytaj też: Test wentylatorów be quiet! Light Wings 120 mm PWM high-speed Triple Pack

Podsumowanie testu Arctic P14 Slim PWM PST

Arctic P14 Slim PWM PST powinien kosztować 12,99 euro, czyli ok. 60 zł. W sklepach może się on jednak pojawić w niższej cenie. Jest to na pewno śmigło warte uwagi, jeśli rzeczywiście potrzebujecie cienkiego wentylatora 140 mm. Jego plusem jest również dobre wykonanie czy technologia PST. Wyniki wydajności nie są zbyt wysokie w szczególności w porównaniu do grubszych modeli 140 mm, ale spokojnie powinny one wystarczyć do schłodzenia podzespołów. Plusem jest za to kultura pracy, która jest znakomita. Jeśli więc rzeczywiście szukacie cieńszego wentylatora to warto rozważyć zakup testowanej konstrukcji.