Arktyczne lata są coraz cieplejsze, przez co zmienia się tamtejszy krajobraz. Wykorzystując zdjęcia satelitarne naukowcy zauważyli, że region ten jest bardziej zielony, ponieważ wyższe temperatury doprowadziły do zwiększonego wzrostu roślin.
Wyniki obserwacji został opisane na łamach Nature Communications,. Badanie jest przełomowe, ponieważ jako pierwsze pozwala ocenić zmiany obejmujące całą arktyczną tundrę, od Alaski i Kanady po Syberię. Kiedy roślinność tundry zmienia się, wpływa ona nie tylko na dziką przyrodę, lecz także na ludzi, którzy żyją w tych miejscach i są zależni od lokalnych ekosystemów w kwestii zdobywania pożywienia.
I choć rośliny pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, rosnące temperatury mogą powodować topnienie wiecznej zmarzliny, skutkując uwalnianiem ukrytych pod nią gazów cieplarnianych. Naukowcy doszli do wniosku, że w latach 1985-2016 około 38% tundry na Alasce, w Kanadzie i zachodniej Eurazji było bardziej zielone.
Czytaj też: Zmiany klimatu nie istnieją? Huraganów jest tak wiele, że brakuje dla nich nazw
Aby uwzględnić wschodnią Eurazję, porównano dane z 2000 roku, kiedy to satelity Landsat rozpoczęły regularne wykonywanie zdjęć tego regionu. Przy takich ramach czasowych i powierzchniowych, w latach 2000-2016 zazieleniło się 22% terenów.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News