WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Armia australijska eksperymentuje już z parą autonomicznych pojazdów opancerzonych

Bez względu na to, jak w przyszłości będzie wyglądało pole bitwy, zapewne nikt z nas nie chciałby go zobaczyć. Australijska Armia idzie jednak z duchem czasu, prezentując autonomiczne opancerzone pojazdy bojowe.

Mowa dokładnie o parze autonomicznych pojazdów pancernych, których Australijczycy będą używać do badania wpływu robotów na pole bitwy w przyszłości. Już tego zresztą dokonano, bo w ośrodku szkoleniowym Majura na Australijskim Terytorium Stołecznym dwa specjalnie zmodyfikowane pojazdy opancerzone M113 przeprowadziły symulacje pola walki.

Robotyczne sprzęty w wojsku stają się coraz bardziej gotowe do realnej służby, ale przed tym taktycy muszą zająć się uwzględnianiem ich na polu bitwy. Od 2018 roku armia australijska bada ten temat zgodnie ze swoją strategią robotyki i systemów autonomicznych, aby lepiej zrozumieć potencjał pojazdów autonomicznych i ich zastosowania w walce, czy wsparciu logistycznym podczas usuwania żołnierzy z linii ognia.

W ramach sześciomiesięcznego projektu dwa M113 z okresu zimnej wojny zostały specjalnie zmodyfikowane przez BAE Systems przy użyciu pakietu technologii autonomicznych, który był już używany w brytyjskich i australijskich programach autonomicznych. Według BAE, pojazdy będą również zawierać technologie opracowane przez Commonwealth’s Trusted Autonomous Systems Defense Cooperative Research Center (TAS-DCRC), a CEO firmy w Australii skomentował sprawę następująco:

Ten projekt podkreśla nasze zaangażowanie w kierowanie rozwojem nowych technologii oraz współpracę między przemysłem i środowiskiem akademickim w celu rozwoju autonomicznych możliwości. Zdolność autonomicznych systemów BAE Systems Australia wykorzystuje ponad trzy dekady współpracy między BAE Systems Australia a rządem Wspólnoty Narodów poprzez programy takie jak Nulka i Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM). Autonomiczne technologie będą wspierać żołnierzy w przyspieszającym środowisku wojennym – zwiększając ich zdolność do wyprzedzania, manewrowania i wyprzedzania konwencjonalnych oraz niekonwencjonalnych zagrożeń.

ŹRÓDŁO: New Atlas