Reklama
aplikuj.pl

Szczepionka od AstraZeneca jednak skuteczna wśród seniorów? Brytyjczycy udostępnili dane

koronawirus

Brytyjska agencja związana z lekami ogłosiła, że dane przesłane przez AstraZeneca potwierdzają iż szczepionka na koronawirusa opracowana przez tę firmę jest skuteczna u osób starszych.

Wielka Brytania już od kilku tygodni stosuje ten środek w czasie szczepień swoich obywateli, jednak kraje Unii Europejskiej, w oparciu o rekomendację Europejskiej Agencji Leków, postanowiły nie używać go w przypadku osób powyżej 65. roku życia.

Czytaj też: Paszporty szczepionkowe to coraz głośniejszy temat. Jaka przyszłość nas czeka?
Czytaj też: Przeszedłeś COVID-19? Możesz gorzej zareagować na szczepionkę
Czytaj też: Przywileje dla zaszczepionych na koronawirusa? Eksperci przeciwni

Wywołało to wiele kontrowersji, m.in. wśród osób, które miałyby zostać zaszczepione (w naszym kraju byli to nauczyciele). I choć od początku mówiono, że problemem nie jest stwierdzony brak skuteczności szczepionki, lecz jej niewystarczające przetestowanie w odniesieniu do seniorów, to sprawa nie cichła.

AstraZeneca od początku zapewniała, że jej szczepionka jest bezpieczna dla seniorów

Przedstawiciele AstraZeneca, która wyprodukowała szczepionkę wraz z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego, ogłosili, że starsi ludzie wytwarzali silną reakcję odpornościową po pierwszym i drugim zastrzyku.

Czytaj też: Jak COVID-19 wpływa na płodność u mężczyzn?
Czytaj też: Powstał generator obostrzeń covidowych
Czytaj też: Argentyna walczy z COVID-19 na dworcach z pomocą nowoczesnego systemu

Z kolei Munir Pirmohamed, przewodniczący komisji ds. leków dodał, że najważniejsze jest, aby wszystkie szczepionki ograniczały liczbę hospitalizacji i zgonów. Pierwsze efekty, widoczne m.in. w Izraelu i Wielkiej Brytanii, potwierdzają te słowa.