Reklama
aplikuj.pl

Jak COVID-19 wpływa na płodność u mężczyzn?

Jedną z wielkich niewiadomych dotyczących trwającej pandemii jest to, jakie mogą być długotrwałe skutki zakażenia koronawirusem. Naukowcy próbują zrozumieć, czy infekcja wpływa na płodność.

Badacze z Huazhong University of Science and Technology przeprowadzili analizę istniejących doniesień na temat możliwych uszkodzeń wywoływanych w ludzkim organizmie przez SARS-CoV-2. Dokładnie rzecz biorąc, skupili się na ilościach plemników produkowanych przez ozdrowieńców.

Czytaj też: Koronawirus przenosi się w powietrzu. Czy dezynfekcja jest w ogóle potrzebna?
Czytaj też: Miał już COVID-19, ale zakaził się szczepem z RPA. Są jednak pewne pozytywy
Czytaj też: Brytyjski szczep koronawirusa doczekał się kolejnych mutacji

Koronawirus wywołujący COVID-19 wykorzystuje receptory ACE2 do „wtargnięcia” do naszego organizmu. Owe cząsteczki są na tyle powszechne, że SARS-CoV-2 może wpłynąć zarówno na nasz układ neurologiczny, jak i oddechowy czy trawienny.

COVID-19 zmniejsza ilość produkowanych plemników, choć nie jest to permanentne

Badanie, którego wyniki opisano na łamach Reproduction, sugeruje, że tkanka występująca w jądrach może ulegać uszkodzeniom na skutek przejścia COVID-19. Oddzielne analizy, przeprowadzone przez naukowców z Niemiec i Iranu, doprowadziły ich autorów do wniosku, iż zakażeni koronawirusem produkowali znacznie mniej plemników niż grupa kontrolna i były one średnio 3-krotnie wolniejsze.

Czytaj też: Powstał generator obostrzeń covidowych
Czytaj też: Brytyjski szczep koronawirusa jednak nie tak groźny? Ukazały się nowe badania
Czytaj też: Argentyna walczy z COVID-19 na dworcach z pomocą nowoczesnego systemu

Naukowcy przyznają jednak, że wraz z upływem czasu sytuacja zdawała się normować. Tym samym nie ma pewności co do istnienia ryzyka permanentnej niepłodności w następstwie zakażenia SARS-CoV-2. Dalsze analizy miałyby się skupić na ocenie wpływu przejścia COVID-19 na pary starające się o dziecko.