WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Astronomowie zaobserwowali ogromną czarną dziurę

Ze wszystkich obiektów obserwowanych przez astronomów w przestrzeni kosmicznej na przełomie wieków, czarne dziury są jednymi z najbardziej tajemniczych. Naukowcy zauważyli właśnie tego typu obiekt, który jest masywniejszy niż jakakolwiek czarna dziura występująca w naszej okolicy.

Znajduje się ona w samym sercu gromady galaktyk znanej jako Abell 85. Gromada składa się z setek pojedynczych galaktyk, ale wszystkie one są skupione wokół czarnej dziury tak wielkiej, że potrzeba by 40 miliardów gwiazd wielkości Słońca, aby zrównać ich masę.

Niewiarygodnie duża czarna dziura występuje w galaktyce Holm 15A, która znajduje się w centrum gromady. Gromada ta jest oddalona od Ziemi o 700 milionów lat świetlnych, a pomiar jej masy był możliwy dzięki danym z teleskopu VLT.

Zespół badawczy przeprowadził symulacje komputerowe, aby uzyskać wyraźniejszy obraz tego, jak doszło do osiągnięcia obecnego stanu czarnej dziury, jej galaktyki i otaczającej ją gromady. Idąc dalej, badacze wierzą, że ta praca mogłaby stanowić podstawę do pomiarów mas jeszcze bardziej odległych czarnych dziur.

ŹRÓDŁO: bgr.com