Reklama
aplikuj.pl

Astronomowie zaobserwowali proces przemiany starej gwiazdy

Korzystając z teleskopu ALMA międzynarodowy zespół naukowców zaobserwował, jak gwiazda wyrzuciła strumienie gazu, które następnie weszły w interakcję z otoczającą ją materią.

Gwiazdy takie jak Słońce ciągle ewoluują, a jedną z ich ostatnich form jest tzw. czerwony olbrzym. W tej fazie gwiazda wyrzuca ogromne ilości gazu, tworząc tzw. mgławicę planetarną. Korzystając z teleskopu ALMA zespół badawczy był w stanie zaobserwować ten proces zachodzący w pobliżu systemu W43A.

W ten sposób naukowcy stwierdzili, że prędkość tych strumieni wynosi ok. 175 kilometrów na sekundę. Na podstawie tych danych obliczyli również wiek strumieni. Okazał się on zaskakujący – wynosi bowiem ok. 60 lat. To naprawdę zadziwiające, biorąc pod uwagę fakt, jak długowieczne są same gwiazdy.

Jako że obrazy uwiecznione przez teleskop ALMA ukazują rozkład obłoków pyłu porwanych przez strumienie, to mamy poważny dowód na występowanie oddziaływań z otoczeniem. Być może to zjawisko jest kluczowe w kontekście powstawania mgławic planetarnych. Szczególnie takich, w których występują co najmniej dwa obiekty.