Łazik Curiosity wykonał panoramę Marsa w rekordowo wysokiej rozdzielczości

Składanka złożona z ponad 1000 zdjęć przedstawiających marsjański krajobraz łączy w sobie 1,8 mld pikseli. Do jej wykonania posłużyła kamera zamontowana na pokładzie sondy Curiosity.

Na udostępnionych materiałach możemy zobaczyć obszar zwany Glen Torridon, znajdujący się na terenie wzniesienia Aeolis Mons. Jest to centralne podwyższenia umiejscowionego w kraterze Gale. Zdjęcia wykonane przez łazik Curiosity powstały między 24 listopada a 1 grudnia. Właśnie wtedy instrument ten miał okazję do obserwacji tej samej perspektywy na przestrzeni kilku dni.

Aby wykonać panoramę, zespół badawczy związany z obsługą misji Curiosity musiał ograniczyć obrazowanie do konkretnych godzin – od 12 do 14 lokalnego czasu.

Co ciekawe, w 2013 roku sonda Curiosity doprowadziła do powstania panoramy w rozdzielczości 1,3 mld piskeli. Wtedy to urządzenie korzystało z dwóch kamer Mastcam. Z kolei instrumenty zwane Navcams dostarczyły fotografii samego łazika. Korzystając z zebranych materiałów naukowcy utworzyli mozaiki złożone z pojedynczych zdjęć.