Astronomowie zauważyli młodą planetę z dyskiem złożonym z gazu i pyłu, który krąży wokół niej. Jest on podobny do tego, z którego narodziły się księżyce Jowisza. Planeta PDS 70 b jest gazowym gigantem kilkakrotnie większym od Jowisza, który jest w trakcie formowania i znajduje się około 370 lat świetlnych od Ziemi. Krąży po orbicie wokół gwiazdy karłowatej PDS 70.
Planety powstają z dysków gazu i pyłu wokół nowo tworzących się gwiazd, a jeśli planeta jest wystarczająco duża, może utworzyć swój własny dysk. Jowisz i jego księżyce są na przykład małym układem planetarnym w Układzie Słonecznym i naukowcy sądzą, że księżyce Jowisza powstały z dysku okołoplanetarnego, kiedy Jowisz był bardzo młody.
Czytaj też: Na tej mapie znajduje się ponad 4000 egzoplanet
Ale owe dyski nie funkcjonują zbyt długo. Uważa się, że znikają one w ciągu 10 milionów lat. Dodatkowo w Układzie Słonecznym nie było takiego dysku od 4 mld lat. Aby zbadać te obiekty, astronomowie musieli szukać znacznie dalej, wypatrując młodych gwiazd z otaczającymi je planetami. Znaleziono zaledwie kilka planet znajdujących się na dyskach.
Dane zebrane przez ALMA potwierdzały wcześniejsze odkrycia dokonane za pomocą innych urządzeń, które skupiały się na długości fal światła widzialnego, które są emitowane, gdy wodór ulega jonizacji, gdy spada na gwiazdę lub planetę.
[Źródło: digitaltrends.com; grafika: ESO]
Czytaj też: Nowy algorytm przyczyni się do odkrywania planet pozasłonecznych