Reklama
aplikuj.pl

ASUS CMP 40HX przetestowana! Kolejna karta dla górników nadchodzi

Asus CMP 30HX z RGB

Karty CMP pojawiają się coraz częściej w sieci. Widzieliśmy już Gigabyte CMP 30HX, czy Palit CMP 30 HX, jak również naszego dzisiejszego bohatera, czyli kryptograficzną kartę NVIDIA ASUS CMP 40HX, która właśnie została przetestowana.

Karta graficzna ASUS CMP 40HX do kopania

Wcześniej na łamach naszego portalu pojawił się już Asus CMP 30HX, kiedy to przed ponad tygodniem wyciekł jego wygląd widoczny powyżej. Teraz jednak dostaliśmy coś nowego. Wprawdzie nie wiemy, jak wydajniejszy model będzie wyglądał, ale teraz dowiedzieliśmy się m.in tego, jak karta graficzna ASUS CMP 40HX będzie sprawdzać się w kopaniu kryptowalut.

Czytaj też: W Windows 10 zostanie wyłączona ciekawa funkcja. Na szczęście nie na stałe

Gdyby tego było mało, doskonale wiemy, co będzie siedzieć w ASUS CMP 40HX. Mowa o procesorze graficznym TU106-100, czyli tym na bazie architektury Turing, który znajdzie swoje miejsce na laminacie PG161 100 razem z 8 GB pamięci GDDR6 i systemem zasilania pożerającym do 185 W na rzecz oficjalnej wydajności na poziomie 36 MH/s w kopaniu Ethereum.

Jednak z testów, które właśnie wyciekły od tajemniczego źródła serwisu Videocardz wynika, że karta graficzna CMP 40HX firmy ASUS będzie mogła pochwalić się nawet 43,77 MH/s wydajności. W rzeczywistości to, co widzicie powyżej, to zdjęcie konsoli z algorytmu kryptograficznego z aż ośmioma kartami ASUS CMP 40HX.

Czytaj też: Oficjalna specyfikacja Oppo K9 5G ujawniona przed premierą

Widać, że te osiem egzemplarzy kart stworzonych specjalnie z myślą o kopaniu kryptowalut zostały stosownie zoptymalizowane, bo nie dość, że mają wyższą wydajność, to również pożerają mniej mocy o całe 51W. To sugeruje srogie podkręcenie pokładu pamięci GDDR6 przy jednoczesnym zejściu z taktowania GPU i poziomu mocy, co zdają się potwierdzać temperatury na poziomie poniżej 55 stopni Celsjusza.

Co ważne, choć CMP 40HX miał zadebiutować w pierwszym kwartale tego roku, to kart jak nie było, tak nadal nie ma, ale ten przeciek zdaje się sugerować, że firmy już zaczęły wewnętrzne testowanie, czyli po prostu wydobycie. Ponoć karta ASUS CMP 40HX ma kosztować jakieś 699$, podczas gdy CMP 30HX ponoć spadł z 799$ na 599$.

Czytaj też: Z Bitmain Antminer E9 zarobicie 29000 zł miesięcznie, ale z Commodore 64 niewiele

Dla przypomnienia CMP 30HX to najmniej wydajny model z całej rodziny HX, bo oprócz niej na rynku wyląduje CMP 40HX z GPU TU106-100 i CMP 50HX z GPU TU102-100. Producent rzekomo przygotowuje też dwa modele oparte na rdzeniach architektury Ampere o nazwach CMP 90HX i CMP 170X. Seria CMP nie posiada możliwości wyświetlania obrazu, a NVIDIA twierdzi, że ich rdzenie i tak nie będą spełniały standardów GeForce, co oznacza, że nie będą sprawne w 100% i tym samym nie zaleją rynku po skończeniu kryptowalutowego szału.