Reklama
aplikuj.pl

Atak hakerski na Pfizera. Prawdopodobnie zorganizowała go Korea Północna

Agencja wywiadowcza Korei Południowej ogłosiła, że hakerzy działający na zlecenie Korei Północnej próbowali wykraść informacje dotyczące produkcji szczepionki na koronawirusa przez firmę Pfizer.

Już w ubiegłym roku pojawiały się doniesienia o próbach włamania się do systemów co najmniej dziewięciu firm związanych z pandemią, m.in. Johnson & Johnson, Novavax i AstraZeneca. Za atakami także stali hakerzy z Korei Północnej.

Czytaj też: Jak często szczepieniom na koronawirusa towarzyszy reakcja anafilaktyczna?
Czytaj też: Czy przeziębienie zapewnia ochronę przed COVID-19?
Czytaj też: Ta szczepionka na koronawirusa będzie dostosowana do wszystkich mutacji

Eksperci sądzą, że hakerzy z Północy mogą być w większym stopniu zainteresowani sprzedażą skradzionych danych niż wykorzystaniem ich do opracowania własnej szczepionki.

Atak hakerski na Pfizera został prawdopodobnie przeprowadzony na zlecenie Korei Północnej

Co ciekawe, Korea Północna otrzyma niemal 2 miliony dawek preparatu opracowanego przez firmę AstraZeneca we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Nastąpi to już w pierwszej połowie 2021 roku, a wszystko za sprawą programu COVAX, mającego wspierać biedniejsze kraje.

Czytaj też: Szczepionka AstraZeneca może zahamować pandemię COVID-19. Skąd więc kontrowersje?
Czytaj też: Czy szczepionka na koronawirusa zmniejsza zakaźność?
Czytaj też: Jak limfocyty T chronią nas przed COVID-19?

Nie wiadomo, jaki jest faktyczny przebieg epidemii na terenie Korei Północnej, ponieważ władze tego kraju ukrywają większość mających tam miejsce wydarzeń. W poprzednich miesiącach pojawiały się jednak doniesienia o udokumentowanych, pojedynczych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2.