Reklama
aplikuj.pl

Atmosfera Wenus zawiera aminokwasy występujące w DNA

astronomia, planeta

Arijit Manna z indyjskiego Midnapore College oraz zespół jego współpracowników twierdzi, że w atmosferze Wenus znajduje się glicyna. Jest to najprostszy składnik DNA.

Istnieje około 500 znanych aminokwasów, ale tylko 20 występuje w kodzie genetycznym. Oczywiście ich obecność nie musi być tzw. biosygnaturą, ale nadal są to składowe części życia i pełnią rolę budulców białek. Aminokwasy były również jednymi z pierwszych cząsteczek organicznych, które pojawiły się na Ziemi.

Czytaj też: Poszukiwania życia pozaziemskiego? Księżyc może być naszą tajną bronią

Czytaj też: Szukamy fragmentów Wenus, a te mogą być niemal tuż obok nas

Czytaj też: Czy życie pozaziemskie może ukrywać się w gwiazdach?

Autorzy wspomnianych badań wykorzystali obserwatorium ALMA do wykrywania glicyny w atmosferze Wenus. Znaleźli ją w pobliżu tamtejszego równika, podczas gdy w okolicach biegunów nie natrafili na żadne ślady. Przypominamy, że przed kilkoma tygodniami głośno było o dokonaniach polskiego naukowca, który przyczynił się do wykrycia fosforowodoru w atmosferze drugiej planety od Słońca. Gaz ten może być oznaką występowania tam życia.

Aminokwasy takie jak glicyna nie muszą świadczyć o istnieniu życia, ale zwiększają na to szanse

W 1953 roku badacze stworzyli chemiczną mieszaninę wody, metanu, amoniaku i wodoru, a następnie „dodali” energię mającą naśladować wyładowania atmosferyczne. W rezultacie powstała tzw. zupa składająca się z bardziej złożonych związków organicznych. Powstał również kwas glikolowy, czyli prekursor glicyny. Być może na podobnej zasadzie ten aminokwas pojawił się na Wenus.

Czytaj też: Obserwatorium poszukujące życia pozaziemskiego uległo uszkodzeniu

Czytaj też: Czy NASA wykryła ślady życia na Wenus ponad 40 lat temu?

Czytaj też: Szukamy życia pozaziemskiego na niewłaściwych obiektach