WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Aborygeni mogli pojawić się w Australii 120 tysięcy lat temu

Mówi się, że ludność aborygeńska w Australii jest najstarszą trwającą cywilizacją na Ziemi. Ale ile dokładnie ma lat? Do tej pory badaczy uważali, że przodkowie Aborygenów dotarli do Australii już 65 000 lat temu, ale nowe dowody mogą znacznie przesunąć linię czasu. Może z nich wynikać, iż ludzie mieszkają w Australii od 120 000 lat.

Kluczowe w tej kwestii miejsce, znane jako Moyjil, znajduje się w mieście Warrnambool. Archeolodzy badają ten obszar od ponad dziesięciu lat, a podstawą do ich najnowszej teorii jest kopiec zawierający takie materiały, jak piasek, muszle i kamienie. W kopcu znaleziono pozostałości ryb, krabów i skorupiaków, które mogą świadczyć o spożywanych w tych miejscu posiłkach. Z kolei węgiel drzewny, poczerniałe kamienie i inne elementy mogą być tym, co pozostało ze ówczesnych palenisk.

Czytaj też: Archeolodzy natrafili na VII-wieczny klasztor szkockiej księżniczki

Datowanie skorup, spalonych kamieni i okolicznych piasków różnymi metodami wykazało, że złoża powstały około 120 000 lat temu. To około dwa razy więcej niż obecnie uznawany czas przybycia ludzi na kontynent australijski. Istnieją jednak pewne wątpliwości w tej sprawie. Po pierwsze, istnieje szansa, że ​​kopce są po prostu naturalnymi formacjami. Nie znaleziono jeszcze ostatecznego dowodu występowania wtedy człowieka, np. narzędzi bądź ludzkich kości. Ponadto nie ma to sensu przy obecnej narracji. Badania genetyczne wykazały, że ludy aborygeńskie oddzieliły się od innych populacji ludzkich około 75 000 lat temu, po tym, jak ich przodkowie wyemigrowali z Afryki przez Azję południowo-wschodnią do Australii.

Najstarsze znane dowody na istnienie ludzi na kontynencie to artefakty datowane na 65 000 lat, znalezione w Parku Narodowym Kakadu, wzdłuż północnego wybrzeża Australii. Sęk w tym, że Moyjil znajduje się po przeciwnej stronie kontynentu i trudno uwierzyć, że ludzie pojawili się tak daleko na południu, w czasie, gdy uważano, że są ograniczeni do Afryki.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Archeolodzy natrafili na przedmioty z wielkiej bitwy morskiej z okresu Cesarstwa Rzymskiego