WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Autonomiczne wózki inwalidzkie rozpoczną testy na lotnisku Narita

Aby pomóc osobom o ograniczonej możliwości poruszania się przebrnąć przez cały proces przed odlotem, Narodowe Lotnisko Naritama w Tokio ma wkrótce wyposażyć się w szereg autonomicznych wózków inwalidzkich na swoich piętrach. Dzięki możliwości samodzielnego poruszania się po lotnisku, nowe wózki inwalidzkie mają usprawnić ruch pieszy w jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Japonii i stanowić część szerszego planu zwiększenia możliwości mobilności w takich obiektach.

Czytaj też: Wielozadaniowe czujniki elektrochemiczne są przyszłością urządzeń fitness i medycznych

Od zameldowania, przez przejście ochrony i aż do szybkiego chodzenia po lot łączący, pasażerowie zajmują na lotniskach naprawdę sporo miejsca. Miejsca, które często trzeba sobie utorować, co dla osób starszych lub niepełnosprawnych może być problemem i to dlatego największa japońska linia lotnicza All Nippon Airways połączyła siły z Panasonic, aby opracować nowe rozwiązania mobilne zaprojektowane specjalnie dla lotnisk.

Nowe elektryczne, zrobotyzowane autonomiczne wózki inwalidzkie są wczesnym produktem tego partnerstwa, a w ramach nadchodzących prób wykorzystają oprogramowanie nawigacyjne do poruszania się po lotnisku, unikając ludzi i przeszkód na drodze do celu. Jednak na początku maszyny nie będą pozostawione same sobie. W ramach testu pracownicy lotniska będą im towarzyszyć i służyć, jako przewodnicy.

„Narita Airport jest bramą do Japonii dla milionów podróżnych każdego roku i staramy się współpracować z innymi czołowymi japońskimi innowatorami, aby upewnić się, że przybycie, odlot i nawiązanie połączeń są tak wygodne, jak to możliwe” – powiedział Juichi Hirasawa, starszy wiceprezes linii ANA.

Czytaj też: Rev pierwszą hulajnogą elektryczną w ofercie Boosted

Źródło: New Atlas