WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wielozadaniowe czujniki elektrochemiczne są przyszłością urządzeń fitness i medycznych

Różne czujniki mierzące ciśnienie, puls czy sen są już obecne w wielu noszonych urządzeniach. Większość z nich jest jednak ograniczona pod względem zastosowań, dokładności i niezawodności. Naukowcy ze Szwecji mogą to wkrótce zmienić.

Badacze z KTH Royal Institute of Technology opracowali wielofunkcyjne czujniki elektrochemiczne, które mierzą krew i pot. Mogą one zostać wplecione w ubrania, dołączone do plastrów lub różnych noszonych urządzeń. Mogą one także współpracować z istniejącymi czujnikami takimi jak EKG.

Czytaj też: Udało się utrzymać przy życiu płuca świni przez rekordowy okres czasu

czujniki, nowe czujniki, czujniki biochemiczne, mierzenie parametrów, czujniki wearble, czujniki noszone

Różnica polega na tym, że nowe czujniki są w stanie zmierzyć szeroki zakres różnych związków biochemicznych, takich jak sód, wapń, magnez, glukoza czy aminokwasy. Są one także w stanie sprawdzać poziom kwasu mlekowego przy intensywnych wysiłkach.

Jednym z potencjalnych zastosowań w medycynie jest monitorowanie równowagi elektrolitycznej oraz nawodnienia u pacjentów z chorobami nerek. W branży fitness można łatwo wyobrazić sobie zastosowanie czujników – mierzenie różnych parametrów podczas wysiłku. Nie wiadomo jednak, kiedy czujniki trafią do masowej sprzedaży i czy któryś producent zdecyduje się na ich zastosowanie w swoich produktach.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja Nvidii ma zrewolucjonizować opiekę medyczną w Wielkiej Brytanii

Źródło: Newatlas