Reklama

Autonomiczny statek Madfox trafił w ręce brytyjskiej marynarki wojennej

Autonomiczny statek Madfox, statek Madfox

Brytyjska marynarka wojenna, czyli Royal Navy, otrzymała właśnie swój pierwszy nowy autonomiczny statek Madfox (Maritime Demonstrator for Operational eXperimentation).

Royal Navy dostało autonomiczny statek Madfox

Teraz to wyjątkowe „dzieło przyszłości” przejdzie rok testów przez oddział Royal Navy Autonomy and Lethality Accelerator, czyli NavyX przed wejściem do regularnej służby. Jest to część nowej strategii Ministerstwa Obrony, wedle której wszystkie gałęzie brytyjskich służb wojskowych przejdą zmiany.

Czytaj też: Polscy przeciwlotnicy z Braniewa ćwiczą w nadmorskiej Ustce

Mowa o poważnej rozbudowie floty, położeniu nacisku na siły szybkiego reagowania, cyberwojnę, rozszerzone siły nuklearne i właśnie zwiększone wykorzystanie systemów robotycznych i autonomicznych.

Jak powiedział Antony Crabb, lider zespołu NavyX:

Ta ekscytująca praca pomoże określić, w jaki sposób systemy są wdrażane i wykorzystywane na przyszłych statkach Type 26 i 31.

Czytaj też: Ulepszenia Tomahawk Block V dostały zielone światło w myśl produkcji

Sam autonomiczny statek Madfox jest oparty na Mast-13, jako najnowszej z serii USV od L3Harris MAST. Obejmowało to m.in. integrację z systemem HMS Albion dla Autonomous Advance Force 3.0 w myśl wspólnego operowania z Królewską Norweską Marynarką Wojenną.

Jednak już sam pierwowzór (wspomniany Mast-13) oferuje sam z siebie wiele, bo tryb sterowania zdalnego, czy autonomicznego i to nawet zgodnie z oficjalnymi przepisami ruchu drogowego. Wszystko dzięki zaawansowanym czujników, które finalnie mają umożliwić Madfox realizowanie misji zwiadowczych, czy tradycyjnych patroli w portach na służbie.