Reklama
aplikuj.pl

Autonomiczny system Skyborg zaliczył swój pierwszy raz w dronie

Autonomiczny system Skyborg, pierwszy raz w dronie, test Skyborg, dron Skyborg

Siły Powietrzne USA pochwaliły się właśnie, że w ubiegłym miesiącu przetestowały po raz pierwszy autonomiczny system Skyborg w dronie.

O systemie Skyborg wiemy już od zeszłego roku, ale ten test był dosyć nieoczekiwany, choć powszechnie wiadomo, że Siły Powietrzne USA od dłuższego czasu wkraczają powoli w świat autonomicznych dronów bojowych. Wprawdzie możecie pamiętać, że początkowo zapowiadano pierwszy lot Skyborg do 2023 roku, ale termin ten nie uległ zmianie, jako że ostatni test był, jak sama nazwa wskazuje… testem.

Czytaj też: Obejrzyjcie wojskowe testy plecaka odrzutowego Gravity Industries

Finalnie drony napędzane systemem autonomicznym Skyborg będą bezzałogowymi dziełami awioniki, zdolnymi do latania obok myśliwców i przeprowadzania niebezpiecznych misji przy znaczącym ograniczeniu ogólnych kosztów. Drony Skyborg będą albo latać na misję w pojedynkę, albo wspierać pilotowane myśliwce, a w finalnej formie ponoć przyjmą postać odrzutowca podobnego do obecnych myśliwców.

Autonomiczny system Skyborg po testach

Za rozwój Skyborg odpowiada firma BAE Systems, która najwidoczniej poczyniła srogie postępy, jako że w zeszłym miesiącu odbył się pierwszy test systemu Skyborg w połączeniu z dronem Kratos UTAP-22, który to obejmował 130-minutowy lot w bazie sił powietrznych Tyndall na Florydzie.

Czytaj też: Armia USA zachwycona dronami FTUAS. Prototypy okazały się fenomenalne

Test Skyborg ACS najwidoczniej powiódł się i to z nawiązką, bo dron pomyślnie wykonał lot podstawowy i „odpowiadał na polecenia nawigacyjne, reagując na ogrodzenia geograficzne, trzymając się obwiedni lotu samolotu i demonstrując skoordynowane manewry”. Test naturalnie skomentowano:

Jesteśmy niezmiernie podekscytowani udanym lotem wczesnej wersji systemu Skyborg. To pierwszy krok w maratonie progresywnego rozwoju technologii Skyborg. Te pierwsze loty rozpoczynają kampanię eksperymentalną, która będzie nadal dopracowywać ACS i budować zaufanie do systemu.

– powiedział Dale White, który nadzoruje program Skyborg jako oficer wykonawczy programu myśliwców i zaawansowanych samolotów (via Military.com).

Skyborg jest jedną z trzech inicjatyw programu Vanguard w zakresie szybkiego prototypowania i rozwoju nowych technologii, które może wykorzystać w wielu operacjach. Program Vanguard łączy wysiłek Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych i Centrum Zarządzania Cyklem Życia Sił Powietrznych, aby „szybko zidentyfikować najnowocześniejszą technologię i przenieść ją bezpośrednio na służbę”.

Czytaj też: Myśliwce F-35C wreszcie trafią tam, gdzie ich miejsce

Program Skyborg jak na razie spełnia ten wymóg „szybkiego wprowadzenia na rynek”, jako że pierwsze testy nastąpiły w niecały rok od pierwotnego ogłoszenia. Teraz oczekuje się, że drony napędzane coraz to ulepszonym systemem autonomicznym będą brały udział w testach razem z innymi, już załogowymi samolotami.