Wielu naukowców bada naturalne zachowania myszy w laboratorium. Jednakże nie zawsze panujące warunki pozwalają na zapewnienie zwierzętom szczęścia. Autonomouse ma to zmienić i pozwolić na uzyskanie dokładniejszych wyników badań.
Klatka została opracowana przez zespół z Instytutu Francis Crick. Może w niej się zmieścić wiele myszy, które zaczną działać jak grupa społeczna. Autonomouse posiada koła, drabiny czy nieograniczony dostęp do żywności i wody. Cały system może działać nawet do 18 miesięcy przy minimalnej interwencji człowieka. Twórcy nie mówią jednak nic na temat czyszczenia czy usuwania odpadów.
Czytaj też: Młody T.Rex prawdopodobnie wyglądał niezwykle uroczo
Wszystkie myszy umieszczone w Autonomouse posiadają kodowane czipy umożliwiające ich identyfikację. Zbierają one także takie dane jak ciężar zwierzęcia, aktywność czy ilość wypitej wody. Dodatkowo sprawdzają one, kiedy dane zwierzę wchodzi do pokoju treningowego. Kiedy tak się dzieje to drzwiczki automatycznie się zamykają i inna mysz nie może tam wejść. Następnie zwierzę musi wykonywać dane zadania, które są częścią eksperymentu.
Takie podejście ma zapewnić lepsze warunki życia myszy i tym samym dokładniejsze wyniki eksperymentów. Zwierzęta nie mają stresu, ćwiczą, kiedy im się podoba i są z dala od naukowców. Idealnie pozwala to na odtworzenie naturalnych warunków do życia. Sam projekt jest całkowicie otwarty i każdy może zdobyć jego plany.
Czytaj też: Zgubiona strona Teorii wszystkiego odnaleziona w Jerozolimie
Źródło: Newatlas