Zanim pojawiło się życie na Ziemi oceany były zupą złożoną z losowo pomieszanych cząsteczek. W jakiś sposób niektóre z nich ułożyły się w dobrze zorganizowane łańcuchy DNA, ściany komórkowe i małe struktury przypominające narządy zdolne do utrzymania komórek przy życiu. Ale to, jak doszło do tej organizacji, od dawna zaskakuje naukowców. Zdaniem badaczy odpowiedzią są… bąbelki.
Początki życia nie były natychmiastowe. Wczesne cząsteczki w jakiś sposób przekształciły się w podstawowe elementy życia, takie jak RNA, DNA, sole i lipidy. Następnie cząsteczki te zorganizowały się, tworząc pierwsze wczesne wersje komórek, które stały się pierwszymi organizmami jednokomórkowymi. Aby komórki mogły się formować, rozpocząć replikację i żyć własnym życiem, wszystkie składniki chemiczne musiały się najpierw połączyć. Według autorów niedawno przeprowadzonego badania, to połączenie ułatwiły bąbelki.
Czytaj też: Jezioro w kraterze Gale’a na Marsie mogło dawniej zawierać życie
Jest to tym bardziej prawdopodobne, że ciepłe, głębinowe wulkany zapewniały ich spore ilości. Naukowcy stworzyli więc naczynie z porowatego materiału, który naśladował teksturę skały wulkanicznej, a następnie napełnili je sześcioma różnymi mieszankami, z których każda modelowała inny etap w procesie tworzenia życia. Jedno rozwiązanie, reprezentujące wczesny etap, zawierało cukier zwany RAO, który byłby niezbędny w konstrukcji nukleotydów, czyli elementów budulcowych RNA i DNA. Inne mieszanki, reprezentujące późniejsze etapy, zawierały sam RNA, a także tłuszcze niezbędne do budowy ścian komórkowych. Następnie badacze podgrzali roztwór na jednym końcu i schłodzili go na drugim. Tworzyli coś, co nazywa się „gradientem termicznym”, w którym temperatura stopniowo się zmienia, podobnie jak temperatura wody w pobliżu głębinowych otworów termicznych. W ten sposób powstały bąbelki.
W takich warunkach cukry tworzyły kryształy, rodzaj szkieletu dla nukleotydów RNA i DNA. Kwasy tworzyły dłuższe łańcuchy, robiąc kolejny krok w kierunku kreowania złożonych cząsteczek podobnych do RNA. Wreszcie cząsteczki ułożyły się w struktury przypominające proste komórki. Oczywiście pojawiły się głosy sceptycyzmu w związku z odkryciem, jednak eksperyment z pewnością daje ciekawe spojrzenie na temat powstania życia na naszej planecie.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: Lodowy księżyc Saturna jest w idealnym wieku do rozwinięcia życia