WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Bezprzewodowy implant rozwiązuje problemy z pęcherzem

Obecnie problemy z moczem, taki jak jego nietrzymanie, rozwiązuje się stosując leki i elektroniczne implanty stymulujące. Jednakże nowe urządzenie może działać lepiej i pomagać w chorobie dzięki zintegrowanym diodom LED.

Naukowcy z Washington University School of Medicine, Uniwersytetu Illinois i Uniwersytetu Northwestern opracowali prototypowy implant. Został on właśnie przetestowany na zwierzętach. Urządzenie zostało wszczepione i owinięte wokół pęcherzy zwierząt. Naukowcy wstrzyknęli także białka zwane opsynami. Gdy pęcherze szczurów wypełniały się moczem, a następnie były opróżniane implant wykrywał te zmiany i przesyłał dane za pomocą Bluetootha. Pozwoliło to na stworzenie algorytmów określających wypełnienie i opróżnienie pęcherza.

Kiedy narząd był zbyt często opróżniany to implant aktywował diody LED oświetlające komórki nerwowe. Zmniejszyło to ich aktywność i tym samym problem był rozwiązany. Naukowcy chcą teraz przeprowadzić dalsze badania na zwierzętach w celu potwierdzenia skuteczności działa implantu.

Czytaj też: Nanocząsteczki ochronią nas przed pestycydami i środkami paraliżującymi?

Źródło: Newatlas