Reklama
aplikuj.pl

Białko SWELL1 może być kluczem do bardziej skutecznych metod leczenia cukrzycy

białko-swell1

Dobra wiadomość: już wkrótce na rynku może pojawić się nowy, bardzo bezpieczny lek do stosowania przez chorych na cukrzycę typu 2. Jego przedkliniczne badanie wykazało, że nowy środek znacząco poprawił wszystkie aspekty aspekty zespołu metabolicznego związanego z cukrzycą.

Nowy środek działa poprzez zwiększenie ekspresji białka SWELL1, które zostało zidentyfikowane na początku XXI w. Początkowo uważano, że odgrywa ono wyłącznie rolę w funkcjonowaniu limfocytów. Około dekadę później naukowcy odkryli, że SWELL1 wpływa również na sygnalizację insuliny w wielu tkankach w całym ciele. Kolejne badania wykazały, że aktywność SWELL1 ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wydzielania insuliny z komórek trzustki. Na podstawie tych wyników, badacze stwierdzili, że aktywność SWELL1 jest znacząco zaburzona u pacjentów z cukrzycą typu 2.

— Ponieważ T2D [cukrzyca typu 2] charakteryzuje się zarówno utratą wrażliwości tkanek docelowych na insulinę (tłuszcz, mięśnie szkieletowe, wątroba), jak i ostatecznie upośledzeniem wydzielania insuliny z komórek beta trzustki, dane te nasuwają pytanie: czy może osłabić SWELL1 Sygnalizacja pośredniczona przyczynia się do patogenezy T2D, a jeśli tak, czy można to skorygować farmakologicznie, aby poprawić glikemię układową? – czytamy w badaniu nowego leku.

SWELL1 – dwie funkcje w jednym

Rajan Sah, starszy autor badania, żartuje, że SWELL1 ma podwójną osobowość – nie dość, że wpływa na wrażliwość na insulinę w wielu komórkach, to jeszcze wspomaga proces jej wydzielania z trzustki. Żeby wykorzystać te właściwości, zespół Sah stworzył cząsteczkę SN-401, której celem jest zwiększenie ekspresji białka SWELL-1 i znormalizowaniu funkcji metabolicznych u chorych na cukrzycę. Lek ten został przetestowany na zwierzętach.

— SN-401 wiąże się z SWELL1 w sposób, który stabilizuje kompleks białkowy i wzmacnia ekspresję i sygnalizację w wielu tkankach, w tym w tkance tłuszczowej, mięśniach szkieletowych, wątrobie, wewnętrznej wyściółce naczyń krwionośnych i komórkach wysp trzustkowych. Przywraca to zarówno wrażliwość na insulinę w różnych typach tkanek, jak i wydzielanie insuliny w trzustce – mówi Sah

Testy na myszach wykazały, że nowy lek znacznie poprawił markery metaboliczne cukrzycy, od zwiększenia wrażliwości i wydzielania insuliny po normalizację glikemii. Co równie ważne: naukowcy odkryli, że nowy lek nie wpływa na poziom cukru we krwi zdrowych zwierząt. Zamiast tego normalizuje tolerancję glukozy, co oznacza, że nie obniża poziomu cukru we krwi, jeśli nie ma takiej potrzeby.

Czytaj również: Odkryto nowy proces rozwoju cukrzycy typu drugiego

Co więcej, nowe badanie udowadnia, że nowy lek może być stosowany w szerszym zakresie, jeśli chodzi o leczenie chorób metabolicznych, w tym Obejmuje to niektóre rodzaje chorób sercowo-naczyniowych i stan zwany NASH, czyli ciężką postać niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby. Cząsteczka SN-401 jest na tyle obiecująca, że Rajan Sah, jej twórca założył swój własny startup, gdzie chce zająć jej monetyzowaniem – tj. tworzeniem leków komercyjnych, które wykorzystywać będą SN-401. Oczywiście zanim to nastąpi, minie jeszcze kilka lat, podczas których cząsteczka będzie musiała przejść przez testy kliniczne na ludziach.

Najważniejszą wiadomością jest to, że udało nam się odkryć kolejny naturalny mechanizm, na który zmodyfikowany może otworzyć nam nowe możliwości leczenia cukrzycy. Być może w przyszłości odkryjemy sposób na całkowite pozbycie się tej choroby.