Reklama
aplikuj.pl

Biblijna inwazja mogła doprowadzić do rozwoju hut

Tajemnicze królestwo wspomniane w Biblii doświadczyło ogromnego skoku technologicznego prawie 3000 lat temu. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy mogły być imperialne ambicje egipskiego faraona. 

Królestwo, znane jako Edom, było w tym, co jest obecnie znane jako dolina Arabah, która mieści się w granicach zarówno Jordanii, jak i Izraela. Obszar ten jest miejscem wydobycia i wytopu miedzi, którego początki sięgają co najmniej 4000 lat p.n.e. Królestwo jest również wymienione w Biblii hebrajskiej: Księga Rodzaju odnosi się do Edomitów, którzy byli uważani za potomków brata Jakuba Ezawa, jako „królowie, którzy panowali w Edomie, zanim jakikolwiek król izraelski panował”.  Później, biblijna narracja utrzymuje, że król Dawid z Izraela pokonał Edomitów, a następnie zabił każdego mężczyznę w Królestwie. I choć nie ma dowodów na faktyczne wystąpienie tej masakry, to potwierdziło się, że Edom jeszcze przed najazdem Izraelitów był świetnie prosperującym państwem.

Czytaj też: W Egipcie odkryto tajemniczy grobowiec mężczyzny

Archeolodzy wykorzystali odpady ze wspomnianych hut do odtworzenia 500 lat postępu przemysłowego. Znaleźli pozostałości węgla używanego do ogrzewania pieców. Dzięki datowaniu radiowęglowemu mogli precyzyjnie określić, ile lat ma żużel. Następnie badacze przeanalizowali minerały i metale znajdujące się w żużlu, aby określić, w jaki sposób techniki wytapiania zmieniały się na przestrzeni wieków. Niższe stężenie miedzi w żużlu oznacza na przykład, że proces wytapiania stał na wyższym poziomie.

Od 1300 do 800 r. p.n.e., Edomici udoskonalali swoje techniki stopniowo. Średnio, zawartość miedzi w odpadach stopniowo spadała z 1,49% do 1,14% w ciągu 500 lat. Doszło jednak do szybkiego spadku do ok. 0,5% w drugiej połowie X wieku p.n.e. Ten skok technologiczny zbiegł się w czasie z kampanią wojskową opisaną w Biblii hebrajskiej. Za sprawą faraona egipskiego Szeszonka I doszło do inwazji na Edom – być może władca żądał oddania części zasobów, przez co miejscowi musieli udoskonalić techniki uzyskiwania miedzi.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Egiptem rządziły dwie siostry Tutanchamona?