Reklama
aplikuj.pl

Biblijny kościół odnaleziony. To tu mogło dojść do cudu

historia

Nieodkryty wcześniej kościół, uważany za miejsce, w którym Jezus uzdrowił krwawiącą kobietę, został znaleziony przez archeologów na terenie starożytnego rzymskiego miasta.

Naukowcy z Uniwersytetu w Hajfie uważają, że kościół znajdował się w obrębie miasta Banias, które za życia Jezusa zostało przemianowane na Cezareę Filipową. Bizantyjski historyk, Euzebiusz, napisał, że po uzdrowieniu krwawiącej kobiety postawiono pomnik mające wspominać cud, do którego doszło na Wzgórzach Golan.

Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni

Przeprowadzone w tych okolicach wykopaliska archeologiczne ujawniły ukryty wcześniej budynek kościoła, który znajdował się pod ścieżką. Posąg został później rozbity na kawałki, które po pewnym czasie zostały relikwiami. I choć w pobliżu znajduje się inny kościół, to autorzy badań są przekonani, że ten nowo odkryty bardziej pasuje do miejsca opisanego w Biblii.

Biblijny kościół, który znajdował się w obrębie Wzgórz Golan, mógł stanowić miejsce cudu

Cud związany z uleczeniem przez Jezusa krwawiącej kobiety został opisany w ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza. Z zapisków wynika, że chora krwawiła przez 12 lat, a jej stan – pomimo pomocy wielu lekarzy – stale się pogarszał. Dopiero kontakt z Chrystusem miał doprowadzić do rozwiązania problemu.

Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii
Czytaj też: Archeolodzy natrafili na niewielkie mumie, które nie są ludzkie. Jak powstały?
Czytaj też: Pierwotnie marchew wcale nie była pomarańczowa. Skąd jej dzisiejsza barwa?