Reklama
aplikuj.pl

Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię

archeologia

Nowa analiza najstarszej znanej bitwy na terenie Europy rzuciła podejrzenie, że 1400 osób, które zginęły na terenie niemieckiej doliny Tollense, wcale nie było wojownikami.

Naukowcy sądzą, że byli to kupcy, którzy padli ofiarą zasadzki i zostali brutalnie zabici. Szczątki zostały znalezione w północno-wschodnich Niemczech, w pobliżu obecnej granicy z naszym krajem. Od 1996 roku eksperci wytłumaczyć, jak zginęło 1400 osób zrzeszonym w ramach jednego wydarzenia. Było to szczególnie interesujące, ponieważ region był ówcześnie słabo zaludniony.

Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni
Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii

Poprzednie teorie zakładały, że doszło do wielkiej bitwy o kontrolę nad mostem na rzece w pobliżu Morza Bałtyckiego. Archeolog Detlef Jantzen przekonuje jednak, iż ofiary były po prostu sprzedawcami przejeżdżającymi przez ten region. Prawdopodobnie zostali oni napadnięci przez bandytów, którzy rabowali i mordowali. Na potwierdzenie tej teorii naukowcy mają fakt, że ofiary miały charakterystyczne deformacje związane z długoletnim dźwiganiem ciężkich przedmiotów.

Najstarsza „bitwa” Europy mogła być po prostu rzezią kupców

Chociaż nie udało się ustalić dokładnego pochodzenia osób, które zginęły, wcześniejsze badania wykazały, że duża część ofiar pochodziła z południowej Europy. Ówczesne Niemcy nie były może szczególnie rozwinięte w kwestiach handlowych, ale dużą popularnością cieszył się tam bursztyn sprzedawany nawet w obrębie Egiptu.

Czytaj też: Archeolodzy natrafili na niewielkie mumie, które nie są ludzkie. Jak powstały?
Czytaj też: Co wiemy o poprzednich epidemiach na podstawie znalezisk archeologicznych?
Czytaj też: Dzięki archeologom możemy poznać losy ogromnego słonia sprzed 300 000 lat