Reklama
aplikuj.pl

Bicellum brasieri może stanowić brakujące ogniwo w ewolucji zwierząt

Mająca około miliarda lat skamielina organizmu posiadającego dwa odrębne typy komórek jest uważana za najstarsze zwierzę wielokomórkowe, jakie kiedykolwiek odkryto. Znaleziono ją na terenie Highlands, czyli górzystego regionu w północnej Szkocji.

Autorami nietypowego odkrycia byli naukowcy zrzeszeni w ramach zespołu zarządzanego przez przedstawicieli Uniwersytetu w Sheffield oraz Boston College. Zebrane przez badaczy informacje sugerują, że ewolucja rozpoczęła się co najmniej miliard lat temu i mogła mieć miejsce w jeziorach słodkowodnych, a nie w oceanach, tak jak do tej pory sądzono. Skamielina zyskała miano Bicellum brasieri, a ustalenia na jej temat opisano na łamach Current Biology.

Czytaj też: Ludzie niczym organizmy sprzed 550 mln lat. Naukowcy zauważyli podobieństwa

Profesor Charles Wellman z University of Sheffield, będący jedną z czołowych postaci w nowym badaniu, twierdzi, że pojawienie się wielokomórkowych struktur oraz zwierząt jest uważane za dwa najważniejsze wydarzenia w historii życia na Ziemi. Właśnie dlatego dokonane przez niego i jego zespół odkrycie jest tak ważne, ponieważ dostarcza świeżych dowodów w obu sprawach. Opisywana skamielina wyznacza ewolucyjny środek pomiędzy jednokomórkowymi i wielokomórkowymi organizmami. Jej analiza może więc wyjaśnić, w jaki sposób doszło do przejścia między nimi.

Skamielinę Bicellum brasieri znaleziono na terenie szkockich Highlands – liczy ok. miliarda lat

Pozostałości znaleziono w Loch Torridon, na północno-zachodnim obszarze szkockich Highlands. Naukowcy byli w stanie zbadać skamielinę dzięki temu, że zachowała się w świetnym stanie. W efekcie mogli przeprowadzić analizy zarówno na poziomie komórkowym, jak i subkomórkowym. W ramach dalszych badań ich autorzy chcą skupić się na złożach wchodzących w skład tzw. Torridon Group, obszaru położonego w podobnym miejscu, co znaleziona skamielina Bicellum brasieri.

Tego typu badania są ważne nie tylko z perspektywy ziemskiej historii, lecz także poszukiwania organizmów poza granicami naszej planety. Oczywiście naukowcy za nadrzędny cel stawiają sobie poznanie tajników powstania życia i ewolucji na Ziemi, co jakiś czas dostarczając przełomowych informacji. Jakiś czas temu zauważyli np. zaskakujące podobieństwo pomiędzy ludźmi (i innymi żyjącymi obecnie zwierzętami) a organizmami, które występowały na powierzchni Błękitnej Planety ok. 550 milionów lat temu.

Czytaj też: Zobaczcie najciekawsze skamieniałości w bursztynie z ostatnich lat

Poza tym, gromadzenie informacji dotyczących powstawania życia w niezbyt z naszej perspektywy przyjaznych warunkach może dostarczyć odpowiedzi na długo oczekiwane pytanie: czy jesteśmy w kosmosie sami? Coraz częściej pojawiają się bowiem doniesienia, iż Mars był przed miliardami lat zupełnie innym obiektem niż obecnie – pokrytym wodą i stosunkowo ciepłym. Znaleziono tam nawet substancje wiązane na Ziemi z obecnością życia, choć nadal nie wiadomo, czy nie są to po prostu pochodne innych, niezwiązanych z organizmami żywymi procesów.