WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Biodegradowalne obwody uwalniają środku przeciwbólowe

Naukowcy z EPFL opracowali nowy biodegradowalny obwód, który można wszczepić w celu dostarczania środków przeciwbólowych w ciele. Gdy urządzenie jest podgrzewane z zewnętrza ciała to uwalnia ściśle kontrolowaną dawkę leku przez kilka dni, po czym rozpuszcza się, gdy nie jest już potrzebne.

Urządzenie jest zbudowane wokół mikrorezonatora o szerokości 3 mm i grubości dwóch mikronów. Mikrorezonator wykonany jest z magnezu i ma kształt spirali. Wytwarza on niewielki prąd elektryczny po wystawieniu na działanie przemiennego pola magnetycznego. Prąd ten wytwarza ciepło, które topi kapsułki zawierające dany lek.

Czytaj też: Tajemnicze sygnały radiowe regularnie trafiają w stronę Ziemi

Biodegradowalne obwody leki, Biodegradowalne obwody ból, leczenie bólu, urządzenie ból, uwalnianie leku

W praktyce oznacza to, że można uwalniać dany lek na żądanie. Zespół uważa, że urządzenie można dostroić tak, aby reagowało tylko na określone długości fal, dzięki czemu kapsułki z lekiem topione są w określonych momentach.

Zespół dalej jednak nie przetestował całego urządzenia. Naukowcy muszą je dopracować i zintegrować z lekiem – dopiero wtedy będzie możliwe przeprowadzenie pierwszych testów na zwierzętach.

Czytaj też: Silnik typu scramjet ustalił rekord związany z prędkością hipersoniczną

Źródło: Newatlas