WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Blik świętuje piąte urodziny i zapowiada ekspansję międzynarodową

Blik, czyli Polski Standard Płatności, świętuje dzisiaj piątej urodziny. To dobra okazja do podsumowań oraz zaprezentowania dalszych planów rozwoju. Niedługo możemy liczyć na płatności zbliżeniowe. Blik już przerósł popularnością karty płatnicze wśród transakcji internetowych, a ich wartość przekroczyła 47 mld złotych.

Blik w, coraz większych, liczbach

W ciągu pierwszego roku działalności użytkownicy Blika wykonali 2 mln transakcji. W roku 2019 było ich już 217,8 mln. Wartość transakcji to w sumie 47 mld złotych, a z Blika korzysta 8,39 mln użytkowników.

Jak wynika z danych NBP, od IV kwartału 2018 roku w Internecie Polacy częściej płacą Blikiem niż kartą płatniczą. Ta różnica z kwartału na kwartał powiększa się.

IV kwartał 2019 roku to pasmo sukcesów Blika

W samym IV kwartale 2019 roku użytkownicy wykonali 72 mln transakcji, z czego 73% w Internecie. Było ich 52,8 mln, przy 25,3 mln rok wcześniej.

Liczba wypłat w bankomatach była taka sama jak w III kwartale 2019 roku i wyniosła 6,8 mln. W stosunku do sytuacji z końca 2018 roku to wzrost z 4,4 mln.

Mniej popularne są ciągle transakcje w sklepach, choć te liczby i tak robią wrażenie – 6,6 mln (wzrost z 2,03 w 2018 roku) i przelewy na numer telefonu – 5,8 mln (wzrost z 2,06 mln).

Plany na przyszłość – Blik zbliżeniowo

Kolejnym krokiem rozwoju Blika będzie wprowadzenie płatności zbliżeniowy w Polsce i na świecie. Dalej będzie to rozwój współpracy z platformami zagranicznymi, które dostarczają rozwiązania płatnicze.

Dzięki temu Blik będzie już niemal kompletny, a będzie można z niego korzystać również poza granicami kraju.