WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Całkowita blokada sprzętu 5G Huawei w Wielkiej Brytanii w 2021 roku

Całkowita blokada sprzętu 5G Huawei w Wielkiej Brytanii w 2021 roku

Poznaliśmy dokładną datę wprowadzenia zakazu używania sprzętu 5G Huawei w brytyjskich sieciach komórkowych. Operatorzy mogą go instalować jeszcze przez prawie rok. Po sześciu latach będą musieli go zdemontować.

Sieci 5G bez Huawei od września 2021 roku

Poznaliśmy nową datę wprowadzenia całkowitej blokady użytkowania sprzętu Huawei w sieciach 5G w Wielkiej Brytanii. Zakaz zacznie obowiązywać od września 2021 roku. Oznacza to, że brytyjscy operatorzy jeszcze przez prawie rok mogą korzystać ze sprzętu chińskiego giganta przy budowie sieci 5G. Co ciekawe kara dla operatorów za złamanie zakazu nie będzie szczególnie wysoka. Ma wynosić 100 tys. funtów.

Czytaj też: Są zarzuty dla byłego dyrektora Huawei. Po 20 miesiącach w areszcie

Warto też wspomnieć, że brytyjscy operatorzy kupować sprzęt 5G Huaweia mogą tylko do końca 2020 roku.

Chiny już wyraziły swoje niezadowolenie z tej decyzji otwarcie ją krytykując.

Czytaj też: Ericsson krytykuję blokadę Huawei w Szwecji

Brytyjscy operatorzy mają nad czym się zastanawiać

Brytyjscy operatorzy mają teraz nie lada dylemat. Mogą zrobić zapasy sprzętu Huaweia i próbować go wykorzystać tak bardzo, jak tylko będzie to możliwe, albo skupić się na innych dostawcach. Rząd zapowiedział już nową strategię dywersyfikacji łańcucha dostaw, w co zainwestuje 250 mln funtów. W planach jest współpraca m.in. z firmą NEC.

Czytaj też: Sprzedaż Honor potwierdzona. Huawei pożegnał swoją markę

Gdyby jednak operatorzy zdecydowali się pójść w stronę Huaweia, póki to jest to możliwe, będzie to krótkotrwała inwestycja. Sprzęt chińskiego giganta musi zniknąć z brytyjskich sieci 5G do 2027 roku. Przez co inwestycja może okazać się bardzo nieopłacalna, bo w perspektywie pojawia się już kolejna.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News