Reklama
aplikuj.pl

W jaki sposób bomby atomowe pomagają w ocenie wieku rekinów?

Ocena procesu, jakim jest starzenie, to jeden z kluczowych elementów poznania zasad, na jakich opiera się środowisko naturalne. W tym przypadku chodzi o starzenie rekinów wielorybich.

Aby dokonać analizy tego procesu w przypadku ogromnych ryb morskich, naukowcy wykorzystują testy bomb atomowych, które miały miejsce w przeszłości. Radioaktywne izotopy znajdujące się w oceanach od czasów zimnej wojny są w tym przypadku kluczowe.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Węgiel-14 to radioaktywny pierwiastek znajdujący się m.in. w atmosferze. Pochłaniają go niemal wszystkie organizmy występujące na Ziemi, a testy broni atomowej odbywające się w latach 50. i 60. ubiegłego wieku spowodowały, że ilości węgla-14 w środowisku znacząco wzrosły.

Analiza tkanek wybranych organizmów może więc dać wskazówki co do ich wieku. Warto w tym miejscu podkreślić, że radioaktywne izotopowy rozpadają się w określonym tempie, tym samym można je wykorzystać na podobnej zasadzie, co słoje drzew. Aby przekonać się o słuszności swoich założeń, autorzy badań skupili się na dwóch martwych rekinach wielorybich.

Czytaj też: Kombinezony ochronne nowej generacji mogą zaczerpnąć garściami ze skóry rekinów

Dotychczasowe ustalenia sugerowały, jakoby przedstawiciele tego gatunku dożywali nawet 100 lat, choć rezultat badań był dość sprzeczny z tym założeniem. Przebadany osobnik przeżył bowiem zaledwie 50 lat.