Reklama

Brakujące ogniwo u stawonogów. Zobaczcie dziwaczną istotę sprzed 500 mln lat

zwierzeta

Przypominające krewetkę zwierzę, które zamieszkiwało oceany setki milionów lat temu, obserwowało otoczenie za pomocą 5 oczu.

Mogłoby się wydawać, że sam ten opis przedstawia Kylinxia zhangia w wystarczająco dziwacznym świetle, ale… to nieprawda. W okresie kambryjskim, który trwał od 543 mln do 490 mln lat temu, stawonogi były jedną z najskuteczniejszych grup zamieszkujących Ziemię.

Czytaj też: Pierwsze latające dinozaury stanowiły przykład nieudanej ewolucji
Czytaj też: Ten drapieżnik rządził kiedyś oceanami. Zobaczcie, jak wyglądał
Czytaj też: W głębi oceanu czają się przerażające równonogi. Zobaczcie jednego z nich

Obecnie stanowią około 80% wszystkich żyjących gatunków. Skamieniałości tych organizmów pokazują, że rozkwit ich różnorodności przypadał właśnie na okres kambryjski, jednak historia wczesnej ewolucji tej grupy jest niejasna. Analiza przedstawicieli gatunku Kylinxia zhangia, mających około 7 centymetrów długości – mogłaby pomóc w wypełnieniu pewnych luk, z jakimi zmagają się naukowcy.

Kylinxia zhangia jest określany przez naukowców jako brakujące ogniwo u stawonogów

Po zbadaniu wszystkich cech budowy tych zwierząt i porównaniu prawie 300 innych cech stawonogów w ponad 80 grupach taksonomicznych, autorzy badań doszli do wniosku, że Kylinxia zhangia rozwinął elementy ewolucyjne, które były wcześniej obecne w odrębnych liniach przodków. Ustalenia w tej sprawie zostały szerzej opisane na łamach Nature.

Czytaj też: Zobaczcie to niesamowite zwierzę, które zamieszkuje ziemskie oceany
Czytaj też: Te niepozorne ryby mogły rządzić oceanami przed milionami lat
Czytaj też: Pod dnami oceanów może tętnić życie. W jakiej formie?