Reklama
aplikuj.pl

Brytyjski szczep koronawirusa jednak bardziej zabójczy? Nowe dane zaskakują

pandemia covid-19

B.1.1.7 to jeden z wariantów koronawirusa wywołującego COVID-19, wzbudzający w ostatnich miesiącach szczególnie duże zainteresowanie. Mutacje, które zaszły w białku kolczastym SARS-CoV-2, doprowadziły bowiem do zwiększenia jego zakaźności.

I choć przez długi czas sądzono, że brytyjska mutacja nie prowadzi do zwiększonej śmiertelności wśród zakażonych, to naukowcy z LSHTM opublikowali analizę, która sugeruje coś zupełnie innego. Z ich badań wynika bowiem, że ryzyko zgonu jest o około 35% wyższe, jeśli dana osoba zostanie zainfekowana nowym szczepem.

Czytaj też: WHO zaniepokojona. Chodzi o skuteczność szczepionek na koronawirusa
Czytaj też: Powstał generator obostrzeń covidowych
Czytaj też: Ta firma zapłaci swoim pracownikom za szczepienie na koronawirusa

Ryzyko nie jest identyczne dla wszystkich grup wiekowych, ponieważ starsi pacjenci są bardziej narażeni na ciężki przebieg. Taka sama zależność dotyczy również mężczyzn.

Brytyjski szczep koronawirusa może prowadzić do zwiększonej śmiertelności, szczególnie u seniorów

Ryzyko śmierci wzrasta z 5% do ponad 6% u mężczyzn w wieku 70-84 lat. W przypadku osób powyżej 85. roku życia ryzyko rośnie z około 17% do prawie 22%.

Czytaj też: Przeszedłeś COVID-19? Możesz gorzej zareagować na szczepionkę
Czytaj też: Przywileje dla zaszczepionych na koronawirusa? Eksperci przeciwni
Czytaj też: Jak COVID-19 wpływa na płodność u mężczyzn?

Warto jednak zauważyć, że zebrane dane nie zostały jeszcze potwierdzone. Nie wiadomo również, z czym wiążą się zaobserwowane wzrosty. Informacje pochodzą z obserwacji ponad 850 tysięcy ludzi przebadanych od 1 listopada do 11 stycznia, u których nie była konieczna hospitalizacja. Co ciekawe, inne badania nie wykazały podobnych rezultatów, co sugeruje podchodzenie do przytoczonych rewelacji z dystansem.