Nie wygląda na to, by na powierzchni Marsa obecnie występowało życie. Naukowcy twierdzą jednak, że łazik Curiosity mógł już znaleźć ślady organizmów zamieszkujących tę planetę w przeszłości.
Kilka miesięcy temu wspomniany łazik natrafił na Czerwonej Planecie na cząstki organiczne. Być może powstały one na skutek zachodzenia pewnego procesu biologicznego – autorzy artykułu opublikowanego na łamach Astrobiology zastanawiają się, co dokładnie mogło do tego doprowadzić.
Rzeczone związki, zwane tiofenami, powstają również na Ziemi i to w naturalnych warunkach. Znajdowano je m.in. w paliwach kopalnych, np. w węglu, ale również w organizmach żywych, takich jak grzyby. Skąd jednak tego typu cząsteczki mogły wziąć się na Marsie?
Jedną z odpowiedzi są bakterie. I choć mogły one występować na tej planecie miliardy lat temu, to nie jest wykluczone, że nadal ją zamieszkują. Oczywiście ich odnalezienie byłoby przełomowym momentem w historii eksploracji kosmosu, choć aby do tego doszło najprawdopodobniej potrzebne będą kolejne instrumenty. Jednym z nich ma być tzw. Mars Organic Molecule Analyzer, który zostanie wystrzelony w stronę Czerwonej Planety w lipcu tego roku.