Reklama
aplikuj.pl

W jednej z bibliotek odkryto nieznany rękopis Izaaka Newtona

Na francuskiej Korsyce odkryto jedną z kopii książki Izaaka Newtona. W jej ramach słynny naukowiec opisał trzy prawa, które stały się podstawami współczesnej fizyki.

Ze słów dyrekor ds. konserwacji w bibliotece dziedzictwa publicznego w Ajaccio wynika, że odkryty egzemplarz pochodzi z XVII-wiecznego dzieła znalezionego podczas badań poświęconych jednemu z braci Napoleona Bonaparte. Egzemplarz znajdował się w głównym pomieszczeniu, a jego okładka jest delikatnie uszkodzona.

Newton publikował swoje dzieła na przełomie XVII i XVIII wieku, a to konkretne pojawiło się w 1687 roku. Łacińskie wydanie jego opracowań zostało sprzedane za 3,7 mln dolarów, choć nie było to pierwsze ze znalezisk pochodzących ze zbiorów biblioteki Ajaccio, które zostały wystawione na aukcję.

W 2018 roku wystawiono bowiem badanie zwane Thesaurum Hyeroglyphicorum poświęcone egipskim hieroglifom – pochodzący z 1610 roku materiał był o ok. 200 lat starszy niż słynny Kamień z Rosetty, stanowiący zabytek piśmiennictwa staroegpiskiego.