Reklama
aplikuj.pl

Ceny prądu w Polsce a w innych krajach UE. Gdzie najdrożej?

Choć prąd w Polsce drożeje, to według najnowszych danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w porównaniu z innymi europejskimi krajami nie jest tak źle.

Według informacji przedstawionych przez Polski Instytut Ekonomiczny w Tygodniku Gospodarczym w Polsce cena za MWh prądu wynosi 190 euro. I choć ciągle narzekamy na podwyżki, to na tle innych państw Unii Europejskiej plasujemy się dopiero na 21. miejscu jeśli chodzi o ceny prądu. Na koszta, które musimy płacić składają się przede wszystkim podatki, bo sama cena bezwzględnej energii jest u nas stosunkowo niska w porównaniu z innymi państwami.

Gdzie najdrożej?

Jak podaje PIE najwyższe ceny prądu dla gospodarstw domowych są w Niemczech, Danii, Belgii, Holandii i we Włoszech. Niemcy w zestawieniu górują, bo tam za MWh trzeba zapłacić aż 460 euro, zaś w Danii niewiele mniej, bo 420 euro. Podobnie jak w Polsce i tam na tę cenę składają się podatki, ale również opłaty OZE i kilka innych składowych.

Najniższe opłaty w Europie znajdziemy w Bułgarii, gdzie za MWh zapłacimy zaledwie 110 euro. Podobne ceny są na Węgrzech, Litwie, Chorwacji i Estonii, bo na koszt prądu składa się przede wszystkim koszt produkcji i dostawy.

Drogi prąd

Choć w skali europejskiej prąd w Polsce nie jest taki drogi, to jednak musimy brać pod uwagę krajowe zarobki. W takim przypadku sytuacja wygląda już inaczej. Bo według Europejskiego Obserwatorium Ubóstwa Energetycznego i udostępnionych przez nich danych o ilości gospodarstw domowych zalegających z opłatami za media niski koszt prądu nie przekłada się na opłacane rachunki. Pomimo najwyższych w europie cen wskaźnik zalegania z opłatami w Niemczech wynosi mniej niż 4proc, co przy europejskiej średniej 6,6 proc jest bardzo dobrym wynikiem. W Polsce sytuacja nie wygląda jeszcze tak źle, gdyż zajmując 12. miejsce mamy wskaźnik na poziomie 5,8 proc. (dane z 2018 roku).

Najgorsza sytuacja pod tym względem jest w Grecji. Z opłatami za media zalega tam przeszło 35 proc. obywateli. W Bułgarii, gdzie prąc jest najtańszy w UE problem z uregulowaniem zobowiązań za media ma 30 proc. mieszkańców. W całym zestawieniu najlepszy wynik notują Niderlandy – 2 proc. mieszkańców.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News