W ostatnich dniach doczekaliśmy się kilku przełomowych momentów związanych z opracowywanymi szczepionkami, które mają za zadanie chronić społeczeństwo przed zakażeniem SARS-CoV-2.
Do gry wkroczyły m.in. Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Niektóre środki uznano za skuteczne w ponad 90 procentach, co jest naprawdę optymistycznym rezultatem. Pierwsze szczepienia mają się rozpocząć jeszcze w tym roku i właśnie poznaliśmy ceny poszczególnych wariantów.
Czytaj też: Koronawirus odporny na szczepionkę. Czy taki scenariusz jest możliwy?
Czytaj też: Dlaczego szczepionka na koronawirusa musi być przechowywana w niskiej temperaturze?
Czytaj też: Niska śmiertelność koronawirusa wśród dzieci może być zawdzięczana tej szczepionce
Podane ceny są zapisane w dolarach i takiej waluty będziemy się trzymali. Na obecną chwilę kurs dolara to 3,76 PLN, jednak nie wiadomo, jaki dokładnie przelicznik zostanie wykorzystany.
Pfizer: 20 dolarów za dawkę, a pierwsze szczepienia dla szczególnie zagrożonych grup mają być darmowe. Najprawdopodobniej to ta szczepionka wejdzie do globalnego użytku jako pierwsza, choć w Europie mówi się również o wykorzystaniu środków opracowanych przez Modernę i AstraZeneca. Szczepionka od Pfizera jest podawana w dwóch dawkach, a odstęp między zastrzykami wynosi ok. trzech tygodni.
Ceny szczepionek na koronawirusa będą bardzo zróżnicowane. Najtańszy wydaje się środek od AstraZeneca
Moderna: 10-50 dolarów za dawkę i – podobnie jak u Pfizera – pierwsze szczepienia mają być darmowe. Ceny będą się z kolei wahać się w zależności od liczby zakontraktowanych szczepionek. W przypadku krajów Unii Europejskiej mówi się o wydatkach poniżej 25 dolarów za dawkę. Szczepienie również będzie wymagało dwóch „podejść”.
Czytaj też: Brytyjczycy za tydzień rozpoczną szczepienia na koronawirusa. Chcą też zmienić dawkę
Czytaj też: Jak przepływ powietrza wpływa na rozprzestrzenianie koronawirusa?
Czytaj też: Chińska szczepionka na koronawirusa trafiła do miliona osób. Jakie są wnioski?
AstraZeneca: poniżej 4 dolarów za dawkę (w zależności od kraju) i szczepienie również darmowe na wczesnych etapach. Wspomniana firma jest członkiem Covax, międzynarodowego projektu mającego na celu dystrybucję dwóch miliardów dawek szczepionek do 92 krajów o niskich i średnich dochodach. W związku z tym cena dla takich regionów ma nie przekraczać trzech dolarów za dawkę. Nie wiadomo o jakich kosztach będzie mowa w odniesieniu do krajów Starego Kontynentu.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News