WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Chińska szczepionka na koronawirusa trafiła do miliona osób. Jakie są wnioski?

Chińska szczepionka na koronawirusa trafiła do miliona osób. Jakie są wnioski?

Jak do tej pory nie zgłoszono żadnych poważnych niepożądanych skutków ubocznych u osób, którym podano eksperymentalną szczepionkę od Sinopharm. Tak przynajmniej twierdzi prezes tej firmy, Liu Jingzhen.

Liu dodał, że szczepionka została podana chińskim pracownikom budowlanym, dyplomatom i studentom, którzy w czasie pandemii przebywali w ponad 150 krajach całego świata. Z zebranych informacji wynika, iż żadna z tych osób nie zgłosiła zakażenia.

Czytaj też: Koronawirus odporny na szczepionkę. Czy taki scenariusz jest możliwy?
Czytaj też: Dlaczego szczepionka na koronawirusa musi być przechowywana w niskiej temperaturze?
Czytaj też: Niska śmiertelność koronawirusa wśród dzieci może być zawdzięczana tej szczepionce

O skuteczności środka od Sinopharm ma świadczyć historia jednej z międzynarodowych firm, zatrudniających 99 pracowników. Kiedy w biurze pojawiło się ognisko epidemii, z 18 niezaszczepionych osób aż 10 uległo zakażeniu koronawirusem. W pozostałej grupie, która poddała się szczepieniu, nie doszło do ani jednej infekcji.

Chińska szczepionka na koronawirusa jest obecnie podawana w „awaryjnych sytuacjach”

Co więcej Sinopharm przeprowadziła trzecią fazę badań klinicznych z udziałem prawie 60 000 osób w 10 krajach. Miały one miejsce m.in. na terenie ZEA, Bahrajnu, Egiptu, Peru i Argentyny. Jak do tej pory nie ujawniono wyników tych testów. Warto również dodać, że chińska firma opracowała dwa różne środki i nie wiadomo, o którym mowa w tym przypadku.

Czytaj też: Przejście COVID-19 a konieczność szczepienia na koronawirusa. Co o tym wiemy?
Czytaj też: Chiny twierdzą, że pandemia koronawirusa rozpoczęła się w Europie
Czytaj też: Jak duża jest rzeczywista skala zakażeń koronawirusem?

Chińskie władze co najmniej od czerwca prowadziły lokalne szczepienia. Z użyciem CanSino Biologics zaszczepiono wtedy część żołnierzy, natomiast w lipcu rozpoczęły się działania, w ramach których podobno środek podawano nawet zwykłym obywatelom.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News